Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: DSK, falometrie a nový stát EU Skotsko

Evropa

  19:00
Jsou toho plné noviny. Udělal to? Neudělal? Kdo ho nahradí? Co to bude znamenat pro krizí zmítané Řecko či Portugalsko? A pro celou Evropu? Obvinění šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna pořádně zamíchalo kartami.

Mapa historického Skotského království foto: Shutterstock

Může odstoupení jednoho muže z čela vlivné instituce způsobit takový chaos a obavy, pokud jde o další vztah MMF směrem k zemím, které mají trable? Mohlo by se zdát, že ne, ale opak je pravdou.

Strauss-Kahn je Francouz, i proto mu dění v Evropě bylo blízké, když po něm nastoupí někdo z Afriky či Asie, bude to jiné. I proto se nyní nejen v kruhu unijních ministrů financí horečnatě řeší.

A německá kancléřka Angela Merkelová se už nechala slyšet, že by novým šéfem MMF měl být opět Evropan, i vzhledem k tomu, že Strauss-Kahnův mandát dosud nevypršel.

"Jsem toho názoru, že bychom měli navrhnout evropského kandidáta. Samozřejmě, že už probíhají nějaké rozhovory, nebudu teď říkat žádná jména kandidátů, ale budeme o tom diskutovat v rámci Evropské unie.

Je důležité, abychom našli rychlé řešení,"prohlásila Merkelová pro agenturu Reuters. Jenže může to projít? Myslím, že i ostatní kontinenty přijdou se svými návrhy...

V návalu velkých témat, jako je právě kauza Strauss-Kahn, se ocitly v pozadí některé další zajímavé informace související s Evropskou unií a s Bruselem, teď naťuknu alespoň dvě z z nich....

Britové jen týden po královské svatbě hlasovali v místních volbách. Dalo by se říct, že pro nás téma příliš vzdálené, jenže ne tak úplně. Výsledek voleb by totiž mohl v blízké budoucnosti znamenat, že na mapě Evropské unie přibyde jeden stát, aniž by došlo k rozšíření nynější sedmadvacítky (tedy jestli bude tento stát chtít zůstat v EU).

Jasnou většinu ve skotském parlamentu totiž získala Skotská národní strana, která má právě osamostatnění Skotska v plánu. Jak uvedl ve středečním rozhovoru šéf strany a staronový skotský premiér Alex Salmond, referendum o nezávislosti bude do pěti let.

"Je třeba mít vlastní armádu a vlastní zahraniční politiku, a to ze dvou důvodů. Naše země by pak za žádných okolností nebyla zataženo do nelegální války v Iráku, měli bychom možnost říct ne, prohlásil Salmond.

Skotům také podle něj vadí, že právě v tomto regionu Spojeného království se nachází základna Faslane, ve které jsou umístěny britské jaderné ponorky. Vyhlášení referenda nic nestojí v cestě, v regionálním parlamentu mají skotští nacionalisté většinu.

Ještě ale musí i přesvědčit i samotné Skoty, že bez Angličanů jim bude líp. Podle současných průzkumů je totiž pro nezávislost regionu jen třetina obyvatel Skotska.

Poslední zprávou, která mě za uplynulý týden zaujala v unijním dění, je opětovná kritika České republiky kvůli takzvané falometrii. Jde o metodu používanou k posuzování žadatelů o azyl, která je založena na měření průtoku krve v penisu při sledování sexuálních výjevů (pro vysvětlení – vyšetření se provádělo jako jeden z podkladů pro vydání rozhodnutí v případech osob, zakládajících své obavy z návratu do vlasti na odlišné sexuální orientaci, která by mohla být v případě jejich návratu příčinou závažného porušení jejich lidských práv či dokonce ohrozit jejich život).

Je šílené, když si člověk představí, že něco takového by se mělo dít v 21. století u nás v zemi – nehorázný způsob zkoumání, jestli je někdo homosexuál. Jenže prý se to ani neděje, takže kritika z Bruselu je tak trochu "mimo mísu", zdá se. Alespoň podle sdělení českého ministerstva vnitra.

"Od roku 2009 nebylo již v rámci řízení o mezinárodní ochraně provedeno žádné takové vyšetření a ministerstvo vnitra ani nadále nehodlá v této praxi pokračovat," uvádí se v tiskovém prohlášení ministerstva. Jasně, mohli bychom se pohoršovat, že ještě před pár lety se to provádělo, což se taky pohoršuji.

Ale nyní se už nic takového neděje, takže proč možné vyšetřování ze strany Evropské komise a tím pádem řešení neexistujícího problému? Nějak tomu nerozumím.

Evropská komise zaslala českým úřadům dopis, ve kterém požaduje vysvětlení ohledně používání falometrie. Ve středu se ministerstvo vnitra nemohlo k dopisu vyjádřit, protože ho prý ještě neobdrželo.

Dnes to ale vypadá, že vzkaz z Bruselu již došel a česká reakce je jednoznačná: Odmítáme kritiku Evropské unie. Doufejme tedy, že dopis zaslaný zpět do Bruselu bude natolik objasňující, že z něj vyplyne, že tohle my tady už opravdu neděláme a dělat nebudeme (jestli to tedy tak je).

A tak se "zavřou ústa" veškerým kritikům. Protože zadat si do vyhledávačů na internetu Česká republika a nacházet články o tom, jak tu měříme průtok krve v penisech, není pro Čechy zrovna pěknou vizitkou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.