Lidovky.cz

KAREL ČAPEK: Jak se vedlo katům za středověku

Názory

Středověká společnost, tak krutá ve své justici, byla ještě krutější k jejímu vykonavateli. Kat musel bydlet mimo městské zdi a nemohl nabýt žádných občanských práv; jeho ženě nesměla žádná porodní babička přispět v porodních bolestech; v hostincích byl pro něho zvláštní “katovský stoleček” a kat směl sedět na stoličce, která měla jenom tři nohy; jeho džbánek musel být bezuchý.
Popravčí - ilustrační foto

Popravčí - ilustrační foto foto: Shutterstock

Když platil, musel položit peníze na stůl a hostinský na ně pofoukal, dříve než je shrábl. Při těchto soustavných poníženích není divu, že poptávka po katovském úřadu byla nepatrná; proto bývala někdy odsouzencům k smrti nabídnuta milost s podmínkou, že přijmou místo popravčího. V takovém případě byl povolán kat z jiného města, aby novému kolegovi na znamení této změny uřízl obě uši. Zato peněžně na tom nebývali kati zle; plat jejich se rovnal platu městského kazatele nebo městského fyzika, krom toho pak měli právo otevřít nevěstinec a provozovat lékařskou praxi. – Při tomto katovském postavení je skutečně úžasné, že se veselý král Václav odvažoval popíjet se svým katem.

Lidové noviny 22. 5. 1926

Fejetony Karla Čapka vybírá Městská knihovna v Praze, která zpřístupnila kompletní Čapkovo dílo v elektronické podobě na www.mlp.cz/karelcapek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.