Lidovky.cz

WEISS: Rozděl a panuj

Názory

  7:32
Když loni vláda vlekle projednávala protikorupční strategii Radka Johna, shodovaly se TOP 09 a ODS v jedné věci: Johnem požadované právo policie vstupovat do daňových přiznání nepřichází v úvahu. Na finálním jednání ale ministři za ODS jen zírali, když Kalousek z čista jasna oznámil, že je ochotný jít na kompromis.

Ministr obrany Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ten přístup bude mít jen pár policajtů z jediného počítače a stejně budou potřebovat moje lidi, aby jim ta přiznání ukázali, vysvětloval pak novinářům, proč ho to, co dříve považoval za neslýchaný průlom, teď nechává v klidu. Celý rozměr Kalouskova klidu měl záhy vyjít najevo: to, co teď bude smět pár policistů, a ještě mnohem víc, už dávno může jeho Finanční analytický útvar.

Čtěte také:

Když teď premiér usiluje o to, aby pravomoc jmenovat šéfa FAÚ - a také daňové správy - přešla z ministra financí na celou vládu, vypadá to jako reakce potrefené husy na kauzu ProMoPro. A Věci veřejné, jejichž poslanec Babák se rovněž ocitl v hledáčku FAÚ, působí podobně. Ale je to správné řešení, stejně jako zřízení nezávislé inspekce ozbrojených sil mimo dosah ministrů obrany a vnitra.

Nestane se nic jiného, než že tyto instituce na tom budou stejně jako třeba Nejvyšší státní zastupitelství či rozvědka a kontrarozvědka, se jmenováním jejichž šéfů rovněž musí souhlasit celá vláda.Centralizace moci může přinášet efektivitu, ale také riziko. Rozložení pravomocí na celou vládu je dlouhodobě správné řešení bez ohledu na Nečase, Kalouska či kterékoli jiné konkrétní osoby. Může to i přispět k tomu, že sestavování vlád nebude paralyzováno bojem na život a na smrt o ministerstva vnitra a financí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.