Lidovky.cz

WEISS: Cui bono?

Názory

  6:41
Jedním z velkých geopolitických příběhů posledního desetiletí jsou čínské nákupy nerostného bohatství v Africe.
Půda (ilustrační foto)

Půda (ilustrační foto) foto: Shutterstock

A nyní nejen Čína, ale i Indie, Jižní Korea a Saúdská Arábie nakupují v Súdánu a Etiopii zemědělskou půdu. Usoudily, že to je důležité pro jejich strategickou bezpečnost – když nebudou mít co jíst, všechny další úvahy o budoucnosti jsou na nic.

Rigidní libertariáni budou pobouřeni, ale spolupráce státu a soukromých hráčů stojí za mnohými výdobytky civilizace přinejmenším od dob alžbětinské Anglie. Není důvodu, aby se na zajištění ložisek uhlí, které nám dochází, nepodílel i stát.

Ale provedení je riskantní. Právní prostředí se v Německu může u uhlí změnit stejně rychle jako u jádra. A hlavně, náš stát je ve vztahu k velkým soukromým hráčům notoricky slabý – nikdo dnes nemůže přísahat, že politici, kteří je mají regulovat, jimi ve skutečnosti nejsou řízeni. Vstoupí-li s nimi stát v partnerství, kde je jistota, že si velké firmy jen nevylepší bilanci a strategický efekt se cestou kdesi nevytratí?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.