Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Pád Říma

Názory

  7:33
Kdo chce vidět v eurozóně upadající spolek, dostává stále nové důkazy. Itálie a Španělsko jsou už zřejmě v řecké spirále nedůvěry. Takže evropským lídrům, investujícím většinu energie do popírání reality ve stylu pražského primátora Igora Němce, prohlašujícího při povodních v roce 2002, že "situace je nadmíru výtečná", ve chvíli, kdy už voda proudila metrem, nezbývá než přiznat vážnost okamžiku.

Přežije eurozóna? foto: Shutterstock

Na pátek proto svolávají mimořádný summit EU. Vážnost situace nejlépe vystihuje výška úroků z dluhopisů. Rozdíl mezi německými a italskými je stejný, jako byl mezi německými a portugalskými v únoru. Měsíc nato už Lisabon přežíval jen díky půjčkám od EU a MMF.

O mimořádném summitu EU čtěte:

Elity ale mají důležitější starosti. Italský premiér Silvio Berlusconi si našel čas jen na to, aby svému ministrovi financí Tremontimu, právě prosazujícímu investory netrpělivě očekávaný úsporný plán, vzkázal, že "nikdy nebyl týmový hráč, protože sebe považuje za génia a všechny ostatní za kretény". Evropští komisaři mají zase nejvíc starostí s tím, jak zakázat ratingovým agenturám hodnotit zachraňované země.

Všichni vědí, že na záchranu Itálie a Španělska už Německo nemá. Finanční trhy už neuklidní nic jiného než plán kultivovaného bankrotu a případně odchodu z eurozóny.

A jeho praktické vyzkoušení v Řecku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.