Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Zákaz nošení burek. Co bude dál?

Názory

  16:37
Stalo se to tenkrát na výročí londýnských útoků, 7. července. Byli jsme zrovna v Bruselu, ale tentokrát ne pracovně, ale dovolenkově. Takže Grand Place, královský palác a také Atomium. Když jsme se z posledního jmenovaného místa vraceli metrem, na zastávce Heysel nastoupila žena, tedy spíše dívka s muslimským šátkem na hlavě podivně se usmívající a neustále si něco mumlající.

Ženy v nikábu (obdoba burky, která zakrývá celou postavu kromě očí). Pokud se příslušný zákon schválí, bude tento oděv ve Francii zakázán.

Sedla si naproti nám a velmi opatrně si položila na klín černý balíček. Když se vlak rozjížděl (a na trase byla i zastávka Schuman, kde sídlí unijní instituce), na někoho na perónu (kterého jsme my sedíc zády neviděli) ukázala vztyčený prostředníček.

Vydrželi jsme to jednu zastávku a nastala debata: Co si myslíš, že má v tom balíčku? Nevím. Tak radši vystoupíme! Nervózně jsme pár minut postávali u východu z metra. Znovu jsme nasedli a nikde nebyl ani náznak, že by se něco stalo.

Večer doma jsme projeli internet a také jsme žádnou zprávu o nějakém útoku v Bruselu neobjevili. Nicméně vyděšení jsme byli pěkně. Ještě živě jsme totiž měli před sebou krvavé záběry z Londýna.

A ta dívka? Měla na hlavě jen šátek, nikoli burku, ve které by jí byly vidět jen oči. A stejně nás to zviklalo. Proč o tom píšu právě teď?

Belgie totiž jako druhá země po Francii zakázala nošení burek na veřejnosti a jak nyní napsal server Euractiv, tento zákaz začne v zemi platit přesně 23. července. A kdo se zákazu nepodřídí, hrozí mu až sedm dní vězení a pokuta přes 130 eur.

Proč burky vůbec zakazovat? Názory na toto téma se liší. Lidé, kteří souhlasí se zákazem, to většinou odůvodňují následovně: je to proti naší kultuře, podporuje to terorismus, může to být spouštěč pro rasistické chování.

Ti, kteří jsou proti, zase říkají: Nechme jim burky, patří to k jejich kultuře a k náboženství, je to zbytečný útok na ně, je to jejich osobní věc a hlavně když zakážete jednu takovou věc, může následovat dominový efekt a se zákazy se roztrhne pytel.

Musím říct, že se řadím spíše k té druhé skupině. Pravdou je, že argument: když my se přizpůsobujeme jejich kultuře v jejich zemích a zahalujeme se, tak i oni by se měli naopak přizpůsobovat naší kultuře, má něco do sebe. Ale jádro problému přece tkví někde jinde.

Zákazem nošení burek se počet teroristických útoků ve světě nesníží. Jasně, argument týkající se identifikace lidí, je pochopitelný. Ale proč se tedy nezavede pravidlo říkající, že když je potřeba danou ženu identifikovat, musí si šátek na výzvu policie sundat, jinak ho normálně na veřejném prostranství může nosit.

Tím pádem daná žena může chodit ven a volně se v burce kdekoli pohybovat. Navíc tady nejde o nějaký rozmar, ale o jejich náboženství. Podobné je to například i v Africe s obřízkou žen.

Nemůžeme jim zakazovat něco, co je bytostně zakotvené v jejich kultuře. To totiž nikam nevede. Můžeme se jen snažit vysvětlit jim, proč k tomu máme výhrady, jak by se to dalo dělat lépe, tedy pod lékařským dohledem, jaká to má rizika, poskytnout nějakou osvětu.

Ale zákazy či nátlak k ničemu nevedou. A stejné je to i v případě burek. Navíc když zakážeme burky, může to vyvolat lavinu dalších podobných zákazů. Co všechno ještě ztěžuje identifikaci? Třeba různé závoje? Klobouky? Piercingy? Tetování?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.