Lidovky.cz

Polské selhání a dluhový rap

Afghánistán

  8:52
Zahlédla jsem fotografie hladových dětí v Somálsku a hned jsem přispívala na nejrůznější konta. Podobně tomu bylo, i pokud šlo o špatnou situaci v některých dalších afrických zemích, ale i v Iráku, Afghánistánu, no kdybych je všechny jmenovala, nevešlo by se to sem.

Vojenská přehlídka v Minsku při příležitosti Dne nezávislosti. foto: Reuters

Stejně to mám ale nejen s humanitárními krizemi a válkami, ale i s nedodržováním lidských práv. Takže Barma, Kuba, Bělorusko, Severní Korea. Jasně, už dávno sem zjistila, že celý svět nezachráním, ale když se dá jen alespoň malinkato pomoct, jsem za to ráda.

Navíc když zavírají lidi, které osobně znám. Právě to je případ Alese Bialackého, jednoho z nejvýznamnějších běloruských obhájců lidských práv. Setkala jsem se s ním několikrát, dělala pár rozhovorů, vždycky to byl příjemnej, milej chlapík, který mi tenkrát v Minsku i hodně pomohl.

Organizace Viasna, kterou vede, více než 15 let poskytuje podporu politických vězňům, jejich rodinám i dalším obětem politických represí, kterých je v Bělorusku požehnaně. Teď byl Ales zatčen a obviněn z daňových úniků. Hrozí mu až sedm let vězení. A vinu za to bohužel nesou i některé země, které dlouhodobě běloruskou opozici podporují.

Poláci a Litevci totiž předali minským úřadům kompromitující bankovní údaje o účtech sedmnácti Bělorusů, mezi nimi i Bialackého. Lidé, kteří jsou za to zodpovědní na polské generální prokuratuře, již údajně přišli o místo. Jenže to není řešení. Spíše je potřeba zajistit, aby se to už neopakovalo – prostě to chce větší koordinaci mezi jednotlivými polskými institucemi.

A druhá věc – té se můžeme účastnit i my – je nějak pomoci přímo Alesovi a Viasně. Podobně jako v případě jiných běloruských politických vězňů se dá napsat Alesovi dopis přímo do věznice, solidarita i ze vzdálenějších zemí ho určitě potěší. Také můžete finančně přispět přímo Viasně. Anebo se dokonce i zaručit za Alese Bialackého, aby mohl být alespoň propuštěn z vazby a vyšetřován na svobodě. Vše podstatné vědí v organizaci Občanské Bělorusko.

A teď zpátky k dalšímu aktuálnímu dění. Trochu pozitivněji, ale vlastně taktéž o negativních věcech. Nervózní finanční trhy, dluhová krize se šíří. I proto přerušili své dovolené Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy, aby se v úterý setkali a situaci nějak řešili. A přišli s plánem na vytvoření hospodářské vlády nad dluhy zmítanou eurozónou. Návrh mimo realitu? Navíc který omezí suverenitu zemí? Nebo dobrý nápad?

Analytici z celé Evropy se zatím snaží rozklíčovat, co si vlastně Němci a Francouzi pod eurovládou představují. Co je obsahem tohoto nového projektu a má šanci uspět? To se ukáže v příštích dnech, až se objeví nějaké konkrétnější záměry obou evropských politiků. Jasné je nicméně jedno – eurovládě by měl šéfovat nynější takzvaný prezident EU Herman Van Rompuy. A šéfové států a vlád eurozóny by se s ním měli scházet k jednání dvakrát ročně.

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy

Jak na prohlášení Merkelové se Sarkozym reagovaly trhy? Téměř nijak. Podle mnohých analytiků totiž schůzka s ničím zásadně novým nepřišla. Takže jen další pokračování v nejspíš nekonečném seriálu, jak se vypořádat s dluhovou krizí. A jak se s finanční krizí vypořádávají uživatelé internetu? Snaží se i s humorem. Takže jen na ukázku pár vtipů, na které jsem narazila při pátrání na serverech zahraničních deníků...

Jaká je definice optimismu?
Když si investiční bankéř žehlí v neděli večer pět košil.

Muž přijde ke svému bankovnímu poradci a říká: "Rád bych začal podnikat, jen něco malého. Jak začít?" "Je to jednoduché," odpovídá mu poradce. "Kupte si něco většího a počkejte."

Manželka se rozhodne, že překvapí svého muže, investičního bankéře, a nečekaně ho navštíví v práci. Když ale vejde do kanceláře, vidí, jak mu sedí na klíně jeho sekretářka. Manžel tím ale není nijak rozhozen a dělá, že pokračuje v diktování: "...a závěrem pánové, ano, jde o sníženou úvěrovou schopnost bank, ale já nemohu takto dál pracovat ve své kanceláři pouze s jednou židlí!"

A kdo má ještě zájem, tak dluhové krizi, tenkrát ale ve Spojených státech, se věnuje i následující rap, který vznikl před pár dny...


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.