Lidovky.cz

Názory

PISKÁČEK: Jedno více dvou

Novorozená dvojčata - ilustrační foto

Novorozená dvojčata - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud si položíme otázku, co je tou nejvyšší metou úředníka dychtícího regulovat život spoluobčanů, odpovědí může být, že je to počet dětí narozených z jedné gravidity. Je vůbec něco víc než tato hra na boha, který bude ženám toužícím po dítěti určovat, kolik embryí smí v rámci umělého oplodnění přijmout?
  8:23

Možná kdyby ještě takový úředník dostal možnost určovat dětem jména. Kombinací těchto pravomocí by bezesporu dosáhl nirvány.

V oblasti asistované reprodukce je však současná expanze byrokratovy moci paradoxně pozitivní, a to ze dvou hledisek. První je čistě medicínské – platí-li otřepaná fráze, že je lépe upřednostnit kvalitu před kvantitou, tak je to právě v reprodukční medicíně. Jsou-li k dispozici kvalitní embrya – a dokazuje to například studie 1. lékařské fakulty UK z roku 2005 –, mají ženy stejnou šanci otěhotnět při zavedení jednoho i dvou. Avšak dvojčetná gravidita výrazně zvyšuje rizika pro ženu i plod. Děti jsou častěji nedonošené, umísťují se na dětskou JIP, což je velmi drahé, navíc jejich prognóza často není příznivá.

Druhým hlediskem jsou peníze. Tržby středně velkého centra se pohybují od čtvrt miliardy korun ročně výše. To je dobře, i díky byznysu jde tato oblast medicíny rychle dopředu. Byrokrat však ví, že touha po zisku je vlastní každému podnikateli a možnosti lékařů jsou nepředstavitelné. Chcete chlapečka? Sice se to nesmí, ale lékaři to umí.

Bloňďáka? I to mohou zařídit. Jestliže je úlohou občanů ohlídat, aby si na boha nezačali hrát byrokraté, je právě jejich úkolem zajistit, aby se tím bohem nestali ani lékaři.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.