Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Pasivní diváci

Názory

  7:06
Naši politici rádi podnikají. Jsou-li zvoleni do parlamentu či začnou-li pracovat ve vládě, své podnikání „přeruší“. To spočívá ve formálním odpoutání se od podniku. Že firma následně „vyhrává“ tendry na státní zakázky či výhodně privatizuje, je samozřejmě podle naší politické elity naprosto čisté.
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Přece nemůžeme omezovat lidská práva těch, kteří chtějí podnikat a shodou okolností jsou dobrými kamarády či příbuznými politiků. Tuhle praxi provozuje stejně vášnivě levice jako pravice, odlišnosti jsou mikroskopické, cíl totožný – peníze.

Koaliční vláda svou existenci zaštiťuje bojem proti korupci.

Proč tedy nezkusit omezit práva těch, kteří s ministry, exministry či poslanci podnikali, a jednoduše je ze zakázek vyřadit s tím, že jsou ve střetu zájmů? Ne, ne, to neudělají. Vždyť oni vědí, že korupci zastaví protikorupční zákon, zákon o státní službě, zákon X a zákon Y, které všechny připraví, stejně jako neblahé paměti prezident Novotný, vbrzku.

ČTĚTE TAKÉ:

K zastavení rozkrádání státu nepotřebujeme nové zákony, jen by stačilo, kdyby poctiví úředníci i politici dělali důsledně svou práci. Začít mohou například u pátrání, jak to, že významný člen ODS už jednou málem získal poslední neprivatizované lázně za zlomek jejich tržní ceny.

Kdyby se postarali o to, aby majetek státu byl prodán za slušnou cenu, nikomu by moc nevadilo, že je koupil zrovna politik (pardon, politikova firma).
 
Nečasova vláda je stejně paralyzovaná jako Topolánkova či předchozí Paroubkova, zájmové skupiny, chceteli gangy, své zájmy prosazují mnoha cestami a politici, pokud se neúčastní, jen bezmocně přihlížejí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.