Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Asociální ochrana

Názory

  7:19
Před třemi lety v čase vrcholící finanční krize přišel tehdejší ministr práce Petr Nečas s dobrým nápadem legalizovat populární švarc systém, tedy zaměstnávání lidí nikoliv na běžnou pracovní smlouvu se všemi výpovědními lhůtami, odstupným, vysokými odvody pojistného a stravenkami, ale na živnostenský list. To je podstatně levnější a jednodušší.

Premiér Petr Nečas po příjezdu na summit EU v Bruselu. foto: Reuters

Motiv byl jasný: udržet v těžké krizové době co nejvíc lidí v práci. Po třech letech je Evropa znovu na hraně recese a Petr Nečas vede vládu, která od nového roku naopak v potírání švarc systému přitvrdila. Ve stejné logice to znamená, že si práci udrží méně lidí. Podle průzkumů společenských nálad se přitom letos nejvíc ze všeho bojíme právě nezaměstnanosti.

Chce-li nám premiér od strachu alespoň trochu ulevit, je čas vrátit se k nápadu z roku 2009. Že většina firem raději najme živnostníka? Zatím bohužel ano.

Proto by bylo dobré zároveň s legalizací švarc systému srovnat rozdíly mezi oběma skupinami. Zjednodušit výpovědi, snížit odstupné pro zaměstnance a zároveň srovnat povinné odvody sociálního a zdravotního pojištění.
Proč by měl zaměstnanec posílat státu na důchody víc? Prémií za odvahu jsou pro živnostníka nižší daně. Že to zní asociálně?

Zdánlivě. Nejsilnější ochraně před propuštěním a nejvyššímu odstupnému se těší Řekové, Španělé, Italové a Francouzi. Země s nejvyšší nezaměstnaností v Evropě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.