Lidovky.cz

PETRÁČEK: Dieta pro Temelín

USA

  7:25
Stavbu jaderných bloků nebrzdí aktivisté, ale čísla. Co by se stalo, kdyby vláda rezignovala na rozšíření Temelína? Na stavbu 3. a 4. bloku elektrárny? Asi nic převratného. Tedy stalo by se leccos v politickém rozhodování: nemuseli bychom vybírat mezi firmami z Francie, USA a konsorciem Škoda JS pod ruským vlivem.

Tedy stalo by se leccos v politickém rozhodování: nemuseli bychom vybírat mezi firmami z Francie, USA a konsorciem Škoda JS pod ruským vlivem.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemuseli bychom zvažovat, zda po jeho vítězství by naše energetická závislost na Rusku nebyla už příliš velká. I tak lze číst naznačené vládní pochyby o dostavbě Temelína.
Česko není Německo, kde jaderná energie budí vášně, kde se její odpůrci přivařují ke kolejím a kde deset tisíc kilometrů vzdálené zemětřesení vedlo k definitivnímu „vystoupení z atomu“.

Česko má blíže k Francii, kde jadernou energetiku vnímají jako běžnou provozní záležitost i jako národní pýchu. Jenže v dnešních podmínkách v Česku nerozhodují ani příznivé nálady lidu, ani národní hrdost na reaktory ze Škodovky, ale ekonomická data. Ta, nikoliv přikovaní aktivisté, brzdí jadernou renesanci, jak se tomu někdy vznosně říká.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

 
Na okraj. Když Německo loni vypnulo některé jaderné elektrárny, říkalo se, že hrozí blackouty. Ale v únorové vlně mrazů dodávalo přebytky proudu do Francie. Alarmisté, plačte.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.