Lidovky.cz

PETRÁČEK: Žít jako akademik

Názory

  7:27
Generaci po Listopadu jsme si polepšili a vidíme to černé na bílém. Navzdory skuhrání, rozpočtovým škrtům i týdnům neklidu se průměrný věk dožití zvýšil o šest let. Česká historie nikdy nezaznamenala tak výrazné zlepšení za tak krátkou dobu. Jenže za tímto blahodárným trendem se skrývají nuancovanější detaily.
Penzista (ilustrační foto)

Penzista (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Česká společnost byla známa svým rovnostářstvím, projevovaným hlavně navenek. Univerzitní docent bydlel ve stejném panelákovém bytě jako jeho soused, třeba soustružník z ČKD, a jezdil stejnou škodovkou. Byt i škodovka možná zůstávají, ale společnost se diferencuje ve zdraví a věku dožití.

Vysokoškolsky vzdělaní lidé se u nás dožijí v průměru o 18 let více než ostatní. Ta informace působí jako průlom do domácích představ i v evropském srovnání. Takový poměr odpovídá Estonsku, ale vymyká se třeba Skandinávii, kde vysokoškoláci průměr dožití jen lehce překračují.

Znamená to snad, že český vysokoškolský diplom skýtá kvality pro lepší zdraví a delší život? Kdepak. Představa, že rychlokvašení absolventi plzeňských práv kypí zdravím, je poněkud komická. Spíše se tu projevuje cosi, co dosud jen bublalo pod povrchem. I v egalitářské české společnosti pučí nerovnost, ale více než na mzdách se projevuje na předávání vzdělanostních a zdravotních předpokladů. Žít jako akademik znamená žít relativně chudě, ale zdravě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.