Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Solární konce

Názory

  7:06
Ne každý špatný obchod je trestný. Když si ČEZ pořizoval solární plantáže, na nichž nechal obchodníky vydělat stovky milionů korun, byl to podle protikorupční policie jen špatný obchod.

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které doprovázel ‚výprodej‘ majetku v Bulharsku. U Černého moře se kvůli tomu zdvihl odpor, Bulharský premiér žádal o vysvětlení i Andreje Babiše. Hlavním důvodem odchodu měly být spory s místními úřady. Ty také pochybovaly o solidnosti kupců elektráren a dalšího majetku ČEZ. foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

S postupujícím časem se nejen u nás ukazuje solární byznys jako utopie, na níž dokázalo pár agilních obchodníků vytočit nevídané zisky. Drahou elektřinou jim na ně přispěla většina společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

I kancléřka Angela Merkelová přiznala, že fotovoltaika byla slepou uličkou, která spolkla polovinu ze všech dotací v energetice a dodala za to dvě procenta celkové spotřeby elektřiny.

Ne každý omyl je ale příležitostí k poučení. Zatím se obnovitelné zdroje dotují na národní úrovni.

Právě z Berlína ale už přichází nápady, že by se to mohlo pojmout jako evropský projekt. Ministr financí Schäuble vyzval Řeky, aby se stali solární plantáží Evropy a prodávali levnou elektřinu Němcům.

A protože v Aténách berou doporučení německých financiérů vážně, vybudovali státní solární firmu Hélios. Nabízí bohužel tak drahý proud, že ho nikdo nechce. Ještěže už má ČEZ éru zahraničních akvizic za sebou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.