Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Úspěchy olympijské Evropy

Evropa

  12:51
V posledních dnech tak nějak žiju olympiádou. Asi jako téměř každý. Žádný velký sportovec ze mě nikdy nebyl, ale v dětství jsem jezdila pár let na kajaku, takže vodní slalom mě určitě baví. Zkusila jsem se taky trochu zlepšit v tenisu a i tenhle sport tak patří mezi moje oblíbené. Tedy na koukání. Třeba jen po očku, v rychlosti, v práci, vidět ty zásadní okamžiky.

Bondarenková foto: Reuters

Jak jsem ale před pár dny zjistila, vlastně mě baví celkově všechno. Když jsem nemohla usnout, dala jsem si beachvolejbal, šerm, ale i půlnoční box. Jedna moje kamarádka nedávno napsala na sociální síti: Ještěže je letní olympiáda jen jednou za čtyři roky, já bych na to koukala furt. S tím naprosto souhlasím. A v souvislosti s tím mě začala zajímat jedna věc: jak je na tom vlastně Evropa, pokud jde o medaile na olympiádě? Pořád všude vidím, že nejlepší jsou Čína a Spojené státy, ale co další?

Na začátek jen takové shrnutí: za posledních dvacet let se letní olympijské hry konaly ve státech EU třikrát – v roce 1992 v Barceloně, v roce 2004 v Aténách a nyní v Londýně. Ty zimní pak v roce 1994 ve francouzském Albertville a italském Turíně v roce 2006. Další šance Evropanů se nabízí pro rok 2020, kdy se o konání olympijských her uchází Madrid. Jeho soupeři jsou Istanbul a Tokio a rozhodnuto by mělo být příští rok.

A teď k medailím. Nejvíc jich má v průběžném sčítání, nepřekvapivě, Čína, dále jsou v žebříčku Spojené státy a hned za nimi Jižní Korea. Hned čtvrtá je ale první evropská země – Francie se šesti zlatými medailemi. A další následují: Velká Británie s pěti zlatými a Německo a Itálie se čtyřmi (mají samozřejmě i několik dalších stříbrných a bronzových). Všechny se ocitly dokonce i před Ruskem. Pár medailí už nasbíraly i Nizozemsko, Maďarsko a Rumunsko.

Při pátrání po medailových úspěších mě překvapila jedna věc – existuje stránka, která sčítá i medaile za celou Evropskou unii. A tady vypadá dosavadní žebříček následovně: EU na prvním místě s 22 zlatými, 33 stříbrnými a 31 bronzovými. Zajímavý součet to určitě je. Jen tak pro informaci. Pořád česká medaile je česká medaile, žádná unijní se neudílí a snad nikdy udílet nebude. Nic není hezčího než slyšet českou hymnu, nebo vidět Čechy s medailemi na bedně. Když se ale ještě vrátím k tomu celkovému unijnímu skóre, třeba před čtyřmi lety v Pekingu země nynější sedmadvacítky získaly vůbec nejvíce zlatých medailí v historii. A co se prý očekává nyní v Londýně? Prý celkový zisk zemí EU by mohl být 85 až 90 zlatých medailí a celkově okolo 280 cenných kovů.

Olympiáda ale není jen sport, ale dost často i politika. Koho pozvat, nepozvat, takže třeba letos nedostal pozvánku běloruský prezident Alexandr Lukašenko, označovaný za posledního diktátora Evropy. To Vladimir Putin do Londýna dorazil (hlavně aby navštívil své oblíbené judo), i když jeho vláda v Rusku také dost často budí rozpaky. Možná ale k něčemu ta jeho cesta bude.  Británie, stejně jako ostatní unijní země, nesouhlasí s tvrdým potrestáním a již nyní dlouhým vězněním členek feministické skupiny Pussy Riot. A Putin se v Londýně dokonce nechal slyšet, že by dívky neměly být souzeny příliš přísně. Vůbec poprvé tak na toto téma veřejně promluvil a dal mladým ženám naději. Doufejme jen, že to nebyla nějaká úlitba Západu, když už se tu vyskytl a až se vrátí, nebude se dít nic, vše bude při starém a nakonec bude vynesen ten nejhorší možný trest nad třemi vězněnými – sedm let.

Každopádně s medailemi či bez medailí, budu fandit dál. Nejvíc mě baví, když vidím, že si to užívají i sportovci. A o tom to asi má být. A samozřejmě nesmím zapomenout -  nejlepší byla taky britská královna a Daniel Craig coby James Bond.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.