Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Prohibice? Prdlajz!

Názory

  10:03
“Zoufalá a neschopná vláda, která neumí nic než zdražovat a zakazovat.” “Copak si Heger myslí, že zákaz chlastu něco vyřeší?” “Neschopnost policie najít vrahy odskáčeme všichni - zejména hostinští.” “Zákaz je protiústavní!” Typický český oportunismus se v posledních hodinách dostal dostává do stavu orgastického třeštění: právo chlastat tvrdou kořalu je právo nade všechna práva!

Lihoviny mizí z regálů foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Pryč s Hegerem, Nečasem i policií! V prvé řadě: neprožíváme prohibici. “Burčák dnes poteče na Pražském hradě, v Troji i Grébovce”, hlásí Česká tisková kancelář i zpravodajské weby. I Pražáci si všimli vinobraní a pokoušejí se z lahodnosti moštu urvat co to dá. Alkohol v sídle českých králů - tak prohibice vskutku nevypadá.

ČTĚTE TAKÉ:

Jistě, i já umím v pátek večer zazdít pivečko fernetem, jen si to teď pár dnů (týdnů) odpustím. Potřeba vylepšovat si pozemské bytí molekulou C2H5OH naštěstí zůstala nedotčena, jen to trvá o trochu déle, “na ex” do sebe Plzeň nekopnu. Ani dvojku vlašáku. Odrovnat se na plech nadále mohu na Hradě či na Moravském náměstí v Brně, a z ostravské Stodolní hlásí “nablito je stejně jako jindy”.

V řadě druhé: policie bezpochyby nestíhá a zákaz rozlévaní tvrdého problém nevyřeší, jen může zmírnit jeho fatální následky. Majitele likérky Drak, který vyhlásil milionovou odměnu, by mělo následovat policejní prezidium a nabídnout “beztrestnost” a desetinásobek – peníze vždy rozvazují jazyky. A o rozvázaní jazyků jde především, jen ony mohou zachránit další životy.

Za třetí: vláda by měl přestat brečet, že “norský lék je drahý” a okamžitě z krizových rezerv uvolnit drobné na nákup dalších balení - rozhoduje o stamiliardách, ale bude šetřit desetitisíce? “Kompletní léčba vyjde na 5-6 tisíc euro, tedy 120-140 tisíc korun,” říká norský lékař Erik Hovda.

Nebo má u nás lidský život nižší cenu než sto tisíc? A za čtvrté: samozřejmě, že zákaz kořaly “nic nevyřeší”. Samozřejmě jde hlavně o to posílit relativně slabounký policejní tým. Samozřejmě, že zákaz poškodí poctivé hostinské a obchodníky.

Jak říká známý malostranský kavárník Martin Kotas, jemuž se mondénní klientela schází pozdě o osmé hodině a kořalka je pro jeho obživu klíčová (a postup konkrétních policistů jej ponižuje) “Souhlasím s Leošem Hegerem, protože nechci nikoho zabit! Jsem hospodskej a představa, ze se někdo zítra jen tak neprobudí, protože nám věřil, je děsivá.” 

Stát dlouhodobě ví o míchání a padělání alkoholu, a nechával to být. Teď však není pochyb, že musí nasadit všechny síly: do léčení a pátrání. Je doslova šílené, že mnohem víc policajtů kontroluje zákaz v hospodách, než kolik hledá zdroj jedu.

Navzdory tomu všemu: dočasný zákaz kořky není prohibice, nýbrž jeden ze zoufalých, přesto rozumných kroků. Než skončí, budu solidárně a s velkým sebezapřením podporovat hospodské usilovnou konzumací piva i vína.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.