Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Jet na Erasmus? Tak už se to jmenovat nebude

Zprávy z EU

  9:00
Samotných studentů se prý ta změna příliš nedotkne. Nicméně o reformu jde dosti zásadní. Oblíbený program Erasmus se totiž přejmenuje na YES Europe. Proč? Co se stalo? Ten film s českým názvem Erasmus jsem viděla asi jen jednou v životě někdy před deseti lety, taková oddychovka, ale celkem mě to bavilo.

studentské debaty foto: Reprofoto

 

Hlavně jsem si tenkrát říkala, jak by bylo taky super vyrazit někam studovat do ciziny, poznat nové přátelé, nová města, jinou kulturu. Bohužel jsem si to jen říkala a nikdy to neuskutečnila. Brzy jsem začala studovat ještě druhou školu, do toho pracovat a nějak jsem se prostě neodhodlala. Dodneška to ale považuju za jednu ze svých největších chyb – to, že jsem ještě na univerzitě nikam nevyjela alespoň na půl roku či rok.

S cestováním vysokoškoláků měli všichni vždy spojený právě vzdělávací program Erasmus. Teď si ale budou muset zvyknout na program jiný. Výbor pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu totiž přijal návrh na nový zastřešující program mobility na roky 2014 až 2020 s názvem YES Europe. Původně navrhovaný název byl Erasmus pro všechny, ten ale neprošel.

ČTĚTE TAKÉ:

YES Europe má zahrnovat všechny stávající evropské a mezinárodní programy pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport. Nahradí rekordních sedm nyní existujících vzdělávacích programů – Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Youth in Action a Jean Monet. „Sloučením stávajících programů se zjednoduší administrativa, například podávání žádostí, a odstraní se roztříštěnost nebo překrývání současných programů,“ citoval server EurActiv Barboru Nájemníkovou, vedoucí programu Erasmus v České republice.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové, která je členkou Výboru pro kulturu a vzdělávání, by se měl nový „program soustředit nejen na studenty, ale i na pedagogické pracovníky a učitele a na partnerství mezi školami a soukromým sektorem“. Pokrývat má i oblast sportu. YES je totiž taky zkratka slov Youth (mládež), Education (vzdělání) a Sport.

ilustrační foto

O návrhu nařízení budou hlasovat europoslanci v lednu příštího roku. V platnost by mělo vejít o rok později, v rámci víceletého finančního rámce na roky 2014 až 2020. Další otázkou ale je, jestli na výjezdy studentů vůbec budou peníze. Původní požadavek zněl, že by bylo potřeba na těchto sedm let na celý nový program 19 miliard eur.

Jenže členské země by chtěly plánovaný celkový finanční rámec snížit a existují obavy, že škrty se dotknout i právě vzdělávacích programů. K plánovaným změnám se vyjádřili i ministři školství členských zemí, kteří se nedávno sešli v Bruselu na jednání. Nový název YES Europe se jim nelíbí. Prý už všichni na celém světě mají zažitý název Erasmus – s tím se nedá než souhlasit – a je tedy hloupost to měnit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.