Lidovky.cz

WEISS: Faktor X v Itálii

Názory

  8:32
Italské volby poskytly několik výstupů, ještě než bylo jasné, kdo (a zda vůbec) sestaví vládu. Polovina voličů dala najevo, že má dost unijního technokratického konsenzu. Reprezentant tohoto konsenzu Mario Monti vyhořel. A antiestablishmentové Hnutí pěti hvězdiček se s dvaceti procenty hlasů stalo největší stranou v zemi (protože ty ostatní jsou koalice).

Mario Monti foto: Reuters

Na tom, jak se Itálie do tohoto stavu dostala, jsou z našeho hlediska zajímavé dvě věci. Řada lidí si u nás mnohé slibuje od razantnějšího boje s korupcí.

Chtěli by zažít něco takového jako Italové v 90. letech, kdy díky odvážným prokurátorům a jejich akci Čisté ruce stanuly desítky politiků před soudem a politické strany, jež vládly padesát let, zmizely jako pšouk.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže co následovalo? Někteří lidé také u nás dospívají k názoru, že se nic nezmění bez reformy volebního systému. Italové ho z gruntu reformovali hned dvakrát: v roce 1993 a v roce 2005.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže co následovalo? Vztah italských občanů a politiků ke státu se nezměnil a nezměnila se ani psaná a nepsaná pravidla, jež mají na svědomí italskou hospodářskou a politickou stagnaci. Jako by tu fungoval nějaký faktor X, který je mimo dosah nejen politiky, ale vůbec politického uvažování.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.