Lidovky.cz

WEISS: Strážníci raději na vodítku

Názory

  14:55
Městská policie je jednou z oblastí, na které je hezky vidět, že co největší decentralizace demokracie nemusí být vždy jen absolutní dobro, alespoň ne v podmínkách Česka jednadvacátého století.

Městská policie- ilustrační foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

V hezké teorii demokracie vyrůstá zdola, ale v ne vždy tak hezké praxi jsou to právě některé místní samosprávy, kde se může nejsnáze opevnit nějaká mocenská klika a vládnout ve prospěch svých úzkých zájmů. To, že každý každému vidí do talíře, je pak na překážku – v takovém prostředí je snadné nepohodlného člověka izolovat a zastrašit.

Městská policie, jež jistě na mnoha místech funguje dobře, se pak snadno může stát součástí této zvrhlé kultury. Státní policie má svou vertikální podřízenost a její přehmaty šetří oddělená Generální inspekce bezpečnostních sborů.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvyšší odvolací instancí městské policie je město samo. Takže rozhodně není proti přírodě, pokud si vytvoří ke složce, jež je součástí jeho moci a slávy, příliš důvěrný vztah. Anebo z ní možná má strach – kdo ví.

Jak jinak vysvětlit, že třeba hlavní město sdělilo svým občanům, že brutalita strážníků vůči nevinnému a neagresivnímu Pražanovi, o níž se každý mohl na vlastní oči přesvědčit na videu, je oficiálně schváleným standardem chování.

Takže s tím, jak se nyní věci mají, a s omluvou dobře fungujícím útvarům přivítejme s úlevou, že strážníci nedostanou pravomoc prověřovat střízlivost školáků či prohledávat restaurace.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.