Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Za tři pětky

Názory

  8:23
Bez velkého váhání se lékaři shodnou s ekonomy na tom, že nejlepší, nejúčinnější a ekonomicky nejvýhodnější postup proti celé řadě nemocí je prevence. Proto je každý nový preventivní program vítán jako možnost, jak konečně radikálně zlepšit situaci s nasazením minima prostředků. V další fázi se zpravidla dostavuje deziluze, že ze záměru se nepovedlo převést do života skoro nic.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger foto: ČTK

Pro příklad nemusíme daleko - pacientské průkazy, ať ty papírové, nebo i ty elektronické (IZIP), měly k prevenci nasměrovat majoritu plátců pojistného.

Nejnovější iniciativa ministra Hegera a NERV asi nedopadne jinak, nicméně rozhodně není proč ji zesměšňovat, každý pokus je legitimní, před sto lety společnost stejně intenzivně a málo úspěšně bojovala proti alkoholismu, a přesto se nedá říct, že by to bylo zbytečné.

ČTĚTE TAKÉ

Bavme se v tomhle případě o motivaci. Koho nadchne představa, že ušetří regulační poplatky, když k lékaři téměř nechodí a v nemocnici nebyl roky? Pacient, který úzkostlivě léčbu dodržuje, zas žádnou motivaci nepotřebuje, je vzorný jaksi zdarma, nicméně odměnu si zaslouží. Co ovšem dělat s takovými, kteří přes vážné choroby vyznávají hazardní způsob života?

Když se někdo dlouhodobě a bez výčitek poškozuje, tahle odměna jej nepromění. Možná by nebylo od věci víc přemýšlet o motivaci. Změna životního stylu, to je rána a fuška, jeden strádá i několik měsíců, než si zvykne na nový, zdravější stereotyp. Ty preventivní programy, které fungují, jsou převážně postaveny na bázi strachu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.