Lidovky.cz

WEISS: Sci-fi

Názory

  7:32
Je zajímavé, jak typické příběhy sci-fi důvtipně domýšlejí důsledky různých technických vynálezů, případně důsledky technologií pro politiku a moc. Ale zkuste si vzpomenout na nějaký sci-fi trhák, který by domýšlel následující scénář: co se stane, když lékařská věda dokáže zvýšit průměrný věk o desítky let? Aniž by ovšem člověk dokázal být po většinu těch let stejně aktivní? A když lidé začnou mít děti později? A když jich začnou mít míň?
Důchodce. Ilustrační foto.

Důchodce. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Možná se nad tím nikdo moc nezamýšlel, protože by došel k závěrům, které by se málokomu líbily. Ale jsou jen nezvratnými logickými důsledky chování, na něž si každý z nás reklamuje právo. Ale ty důsledky jsou tu.

Odvrátit je může jen nějaká existenciální revoluce, a to ještě ne s okamžitým účinkem. Nelze jim zamezit, nelze se jim vyhnout, lze je jen akceptovat a přizpůsobit se jim. To nejchytřejší, s čím dokáže přijít trh, ani ta nejuvážlivější reakce státu nemohou víc než dopady zmírnit a rozložit.

Jako by nestačilo, že na nás, lidi vychovávané kulturou k ideálu maximální seberealizace, je dnes kladen více než kdy dřív požadavek zabezpečovat se sám na důchod. K tomu ještě přibývá břemeno péče o víc lidí najednou.

Bude to mít mimo jiné dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku. Ta bude reagovat přesunem zdrojů do sektoru péče o staré. Jenže civilizace v posledních stoletích bohatla díky zvyšování produktivity. Potraviny pro všechny dnes stačí vyprodukovat zlomek lidí oproti dřívějšku; na jednoho dělníka Škodovky dnes připadá mnohem víc vyrobených aut než před třiceti lety. Obor péče o staré lidi je z ekonomického hlediska specifický tím, že se v něm s růstem produktivity počítat nedá - individuální lidskou péči nic nenahradí. O to víc se budeme muset ohánět jinde.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.