Lidovky.cz

LÉKO: péefka falešného buddhisty Koláčka

Názory

  16:30
Jaro je tady, přišel čas úklidu, a tak jsem se začal probírat šanony, které jsem zakládal před více než deseti lety. Mezi starými výstřižky z novin a dokumenty jsem našel dvě mimořádně cenná péefka, jedno z roku 2003, druhé z roku 2005. Novoroční přání byla vytištěna na velmi drahém papíře.

Antonín Koláček odsouzený v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). foto: ČTK

Odesilatelem byl Antonín Koláček, šéf společnosti Appian, která měla v letech 2002 až 2006 v České republice ze všech podobných podnikatelských struktur největší finanční a politickou sílu. (Pak přišlo čtyřleté období vlády Martina Romana, částečná reinkarnace Appianu, ale to teď není důležité.)

Firma Appian hrála klíčovou roli při privatizaci Mostecké uhelné společnosti v roce 1997, za což Koláček loni na podzim, tedy o šestnáct let později, u švýcarského soudu vyfasoval 52 měsíců vězení. Obžaloba (323 stran) detailně popisovala příběh ukradení dolů státu, a to na základě procesu, jemuž se v byznysové hantýrce říká privatizace incestem. Appian byla vydávána za velkého amerického strategického investora, ale později tato lež vyšla najevo. Za firmou stál Koláček a jeho partneři. (Že o skutečných vlastnících Appianu musely vědět už v roce 1997 zpravodajské služby, příslušní vládní politici a orgány činné v trestním řízení, je jasné.)

Závěr obžalovacího spisu českým uhlobaronům nelichotil. Trojice švýcarských státních zástupců (Graciella de Falco Halemannová, Gérard Sautebin a Luc Leimgruber) konstatovala: „Praní špinavých peněz zasvětili obžalovaní část svého profesního života. Právě z těchto aktivit pobírali pravidelný příjem. Lze tvrdit, že praní špinavých peněz bylo jejich hlavní profesí.“

Péefko s taoiistickým citátem a ilustrací Leonarda da Vinciho o Koláčkova Appianu v roce 2003..

Ale zpět k péefkům. První je ilustrované známým obrázkem Leonarda da Vinciho (muž v kruhu) a doprovázeno citátem z knihy Tao-te -t’ing: „Nesobeckost nám dává střed. Střed vytváří řád. Tam, kde je řád, nezbývá mnoho vykonat.“ V České republice v roce 1997 řád zjevně neexistoval, proto Koláček a jeho ekipa mohli vykonat hodně sobeckého, například ovládnout doly. Z citátu se však dalo tušit, že velké miliardy paradoxně přivedly uhlobarona k taoismu.

Péefko od Antonína Koláčka z roku 2005, tentokrá již v duchu buddhismu.

Druhé novoroční přání už nebylo vytvořeno v duchu taoismu, ale buddhismu. Pod obrázkem meditující mladé ženy je napsána věta: „Prodýcháte-li Svět kolem sebe Láskou, bude Vás Svět nekonečně milovat.“ Podepsán vlastnoručně Antonín Koláček, z čehož nebylo jasné, zda citát patří jemu, nebo pochází z nějakého buddhistického textu.
Také není jasné, co ho přesměrovalo od taoismu k buddhismu, ale pravděpodobně v tom opět hrály roli miliardy. Koláček se totiž už někdy kolem roku 2000 začal silně věnovat buddhismu. Deklaroval to i veřejně. Jenže ani tento citát v jeho případě nesedí. Svět Koláčka nemiluje vůbec, natožpak nekonečně, což znamená, že sám Svět Láskou předtím nijak neprodýchal.

Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama, ustanovil pět základních pravidel, z nichž jeho stoupenec Koláček už na první dobrou hrubě porušil dvě. Zdržet se braní věcí, co nejsou dávány (tedy nekrást), a zdržet se nepravdivé mluvy (tedy nelhat).

A to nemluvím o privatizaci incestem, což v případě Mostecké uhelné společnosti znamenalo zneužívání matky dcerou. Lze diskutovat, jestli tím nebylo porušeno i pravidlo zdržet se nesprávného sexuálního chování.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.