Lidovky.cz

PEŠEK: Politická role doutníku v dějinách

Názory

  14:14
V detailech se skrývá ďábel, jak známo. Anebo alespoň kapitalista. "Kouřil doutník a popisoval svůj pohled na kontroverzní obchod," mohli jsme se dneska v novinách dočíst o Zdeňku Bakalovi (LN tento důležitý detail svým čtenářům zatajily).

Zdeněk Bakala. foto: Lidové noviny

Známému finančníkovi se ovšem podařilo nejen proniknout s obhajobou svého postup vůči OKD do většiny médií, ale i docílit toho, aby na fotkách nebyl zvěčněn s doutníkem. Dříve s ním neměl problém pózovat, od jisté doby to ale nemá rád. Nepochybně mu došlo, jakou negativní konotaci může kvalitní doutník v ruce vyvolat, zvláště v kombinaci s dostatečně kritickým článkem o jeho obchodech. Funguje to takto u doutníků vždy?

K TÉMATU:

O tom, jak přesvědčit čtenáře o zlotřilosti dotyčných (v tomto případě amerických imperialistů), věděli dobře už karikaturisté v Dikobrazu. Letmým pohledem do minulosti ale zjistíme, že doutník jakožto vizuální doplněk dokáže hrát i roli pozitivní. Může dodávat na serióznosti a majestátu - není asi lepšího důkazu než osobnost Winstona Churchilla.

Doutník ale může být i symbolem fyzické síly a triumfu - ať už v ústech Arnolda Schwarzeneggera či vítězných českých hokejistů (zdravá strava a správná životospráva jdou v takových euforických okamžicích pochopitelně stranou). Bývá také projevem jistého revolučního volnomyšlenkářství a kde jinde, než v kubánské pravlasti kvalitních doutníků - od Che Guevary až po Fidela Castra. Případně může sloužit k účelům dosti netradičnímu, tedy intimním hrátkám - jak se nechtěně zapsal do amerických dějin Bill Clinton se svojí stážistkou Monicou Lewinskou.

Pamatuji se, jak jsem kdysi na jedné zahraniční cestě připaloval doutník - ze slušnosti a snad ne proti novinářské etice - jednomu tehdejšímu českému ministrovi, který jako mladý vstoupil do KSČ (vzhledem k tomu, že v polistopadové éře nešlo o žádný ojedinělý případ, tak se snad nebude jednat o žádnou indistkrétnost). "Pane ministře, vy s vaší minulostí kouříte kubánské doutníky? Není to kompromitující?" otázal jsem se nevážně. "A to ještě nevíte, že moje babička byla židovského původu," odvětil podobně s nadsázkou ministr.

Znalci lynchovského seriálu Twin Peaks si možná vzpomenou, že i zde tvůrci sáhli k doutníku jako symbolu zhýralosti a zlotřilosti. Konkrétně v případu místního magnáta Bena Hornea. Když se ale v průběhu seriálu morálně napravil a hon po penězích vyměnil za snahu zachraňovat svět, začal místo doutníku vytahovat z kapsy svého saka mrkev, do které se následně zakousl s podobnou vášní, s jakou předtím popotahoval ze svých doutníků. Jako univerzální recept by to ale asi nezafungovalo, a to ani v případě finančníka Bakaly...

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.