Lidovky.cz

PEŠEK: Šlechta, beton a státní úředníci

Názory

  13:47
To, že je Miroslav Kalousek nejviditelnějším mužem TOP 09 – byť formálně je mužem číslo dvě –, je zřejmé prakticky už od vzniku strany. A přinejmenším od minulých parlamentních voleb se už stalo zvykem, že je i nejzřetelnějším hlasem opozice.

Miroslav Kalousek foto: MAFRA - Petr Topič

Pomáhá si k tomu i rétorickou zdatností a nejinak tomu je v nynější přetahované o služební zákon. Zjevné potěšení mu dělá hlavně slovní spojení „úřednická šlechta“, které si v posledních dnech oblíbil natolik, že ho opakuje ve svých kritických výstupech před kamerami, mikrofony i diktafony novinářů.

Předně: služební zákon v podobě, v jaké je nyní zkostruován, v sobě opravdu skrývá jednu velkou časovanou bombu. A tou je zabetonování státní správy a vymknutí úřednictva kontrole – jakákoliv další zvolená politická garnitura by s tím už prakticky nehnula. A je tedy dobře, že se Miroslav Kalousek ozývá, zvlášť pokud občanští demokraté až na pár výjimek zjevně nehodlají opustit svoji nově oblíbenou disciplínu - házení ručníku do politického ringu.

Ale zpátky ke Kalouskově „úřednické šlechtě“. Je příznačné, že když se v našich končinách hledá co nejsrozumitelnější hanlivé označení, sáhne se často k nositelům modré krve. Je ale zvláštní, pokud se šlechtou v pejorativním významu ohání předák pravicové strany, v jejímž čele navíc stojí „kníže“.

Ale což. Zdejší šlechta už zažila leccos. Odebrání titulů po vzniku Československa i pokus o finální zdecimování po únoru 1948. Byť dopadla mnohem hůř, než zdejší barokní památky, které se také staly terčem lingvistických náletů – díky „podnikatelskému baroku“, neboli symbolu stavebnického nevkusu polistopadové éry.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.