Lidovky.cz

PETRÁČEK: Experiment ebola

Názory

  13:44
PRAHA - Přišel čas na ještě neschválené léky. Co by následovalo, kdyby se tady vyskytl případ eboly? Kdyby byl v Česku zjištěn člověk nakažený tímto smrtícím virem? Jistě, je to jen spekulativní otázka, ale je užitečné si ji pokládat.

S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností. Krátce po smrti infikovaného je riziko nákazy největší. foto: ČTK

Proti ebole neexistuje žádný úředně povolený medikament. A lékaři smějí používat jen ty schválené. Tudíž - kdyby postupovali přísně byrokratickou cestou - by nemohli dělat nic (jen tišit bolesti). Anebo si z Ameriky opatřit experimentální lék ZMapp.

Šance, nebo žaloba?

Ale kdo by si vzal na odpovědnost jeho použití? Emoce i selský rozum velí použít. Je-li na výběr mezi jistou smrtí a experimentem s nejistými důsledky, asi každý by se rozhodl pro ZMapp. Ale rozhodl by se pro něj i kontrolovaný lékař, který by po pacientově úmrtí riskoval žalobu za partyzánský postup?

Pro nás usedlé Středoevropany jsou to jen spekulace. Ale lidé, kteří přišli s ebolou do styku, to berou po čertech reálně. Ze zpráv víme, že dva Američané nakažení ebolou po aplikaci ZMappu přežili. Bylo to díky léku, nebo díky jejich imunitě? Jasnou odpověď neznáme. Španělský misionář, rovněž nakažený, po aplikaci ZMappu zemřel. Kvůli léku, nebo kvůli svému stáří? Zatím nevíme.

Tyto případy chtě nechtě vedly k obecnější otázce. Proč byl nakaženým Zápaďanům aplikován experimentální lék, ale nakaženým Afričanům nikoliv? Neskrývá se za tím preferování bílých a západní civilizace? Odpověď se začala rýsovat až ve čtvrtek, kdy do Afriky dorazily první várky ZMappu (zatím jen pro nakažené zdravotníky).

Obamova podpora

Je to zřejmě precedens, aby se dosud neschválený lék šířil po světě. Však také kvůli tomu americký prezident Obama telefonoval svým kolegům do Libérie a Sierry Leone.

Ale než začnete spílat Západu za prodlevu, zkuste si oživit společenské dopady některých chorob, jejich léčení i prevence na černém kontinentu. V Africe až příliš snadno uspěly konspirační teorie, že virus HIV vznikl v laboratořích Západu proti populační explozi černých. Naslouchali jim i lídři nejvyspělejší země kontinentu, jihoafričtí prezidenti Mbeki a Zuma.

Bagatelizovali nejen používání kondomů, ale i samu chorobu AIDS (stačí prý sprcha a česnek po styku, tvrdil polygamista Zuma). I tady může být jedna z příčin váhání s uvolněním experimentálního léku pro Afriku. Zní to možná politicky nekorektně, ale je dobře, že africké lídry osobně přesvědčoval černý prezident Barack Obama.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.