Lidovky.cz

PEŠEK: Žoldáci a nadšenci v ukrajinské válce

Názory

  15:46aktualizováno  16:17
PRAHA - Konflikt na východě Ukrajiny je – kromě jiného – nepřehledný. Jednak není shoda na tom, jestli to je „pouze“ krize provázená boji, regulérní válka, protiteroristické tažení nebo kdovíco. Určité netradičnosti konfliktu nahrává i fakt, že se ho účastní i zahraniční bojovníci. A teď není řeč o ruských vojácích, které – pochopitelně kromě jiného - prozradily i fotografie jejich svačinových balíčků s emblémem ruské armády, které neopatrně poházeli po ukrajinském bojišti.

Oldřich Grund, bojující na straně východoukrajinských rebelů. foto: YouTube.comReprofoto

Zpráva o smrti dvou Čechů padlých na Ukrajině připomněla, že tam jsou i cizinci z dalších zemí. Jejich přesný počet není vzhledem k všeobecnému zmatku známý, ale podle zpráv z médií jde většinou o několik jedinců, maximálně pár desítek z určitých zemí. A někdy dokonce bojují na obou stranách.

ČTĚTE TAKÉ

To je podle nedávné zprávy britské BBC příklad Francouzů a kupodivu i Čečenců (asi řešili těžké dilema, zda mají silnější touhu pomáhat z podstaty svého naturelu povstalcům, anebo bojovat proti nenáviděnému Putinovi). Jasněji v hlavně mají takoví Srbové, kteří nezapomněli na politickou a náboženskou soudržnost s matičkou Rusí...

S trošku svéráznými důvody přijel na Ukrajinu jeden švédský ostřelovač s krajně pravicovými sklony, který straní ukrajinské vládě s cílem bojovat za „přežití bělochů“ a výhledově se prý chystá nabídnout své služby i syrskému vůdci Bašáru Asadovi v tažení proti „mezinárodnímu sionismu“ (ponechme stranou, že problémy má Asad s ozbrojenci poněkud jiného národnostního i náboženského ražení...). A hezky soudružsky vzali výpravu na Ukrajinu dva španělští dobrovolníci, kteří tu přijeli oplatit Moskvě pomoc za sovětskou podporu španělských republikánů v 30. letech minulého století.

Mimochodem, právě se španělskou občanskou válkou by se dal ukrajinský konflikt v lecčems srovnat. I tehdy se bojovalo proti „fašistům“, dnes převlečeným za ministry v Kyjevě. A i tehdy se po bojišti proháněli cizinci – byť v mnohem větším počtu – a pálilo se po sobě zbraněmi zahraniční provenience. Naopak velkým rozdílem budou asi motivy: dá se předpokládat, že v současném ukrajinském konfliktu převládají v cizineckých řadách nad idealistickými nadšenci obyčejní žoldáci, případně lidé prchající před existenčními problémy doma. A doufejme, že se nenaplní ani další paralela – že ukrajinský konflikt nebude podobně jako španělská občanská válka sloužit také jako zástupné bojiště jiných zemí, testovací pole jejich zbraní a předobraz konfliktu světového.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.