Lidovky.cz

KLUSÁK: Praha po čertech miluje Kabáty, jiní mají almužnu

Názory

  9:00
Jméno kapely Kabát není v téhle glose k sobotnímu koncertu na pražském Vypichu nejdůležitější; protože zajímavými hybateli příběhu jsou radní Prahy 6 a mohlo by jít i o jinou populární kapelu. I když ne o ledasjakou: sedmdesát pět tisíc příchozích (dle ČTK) v Česku nepřitáhne jen tak někdo.

Spokojení fanoušci si užili největší hity skupiny Kabát. foto: MAFRA - Michal Růžička

Kabát dostal hodně velkorysý dárek: od radnice, tedy z veřejných peněz. Praha 6 se k němu zachovala s vlídností a podporou, která předčila veškeré její kulturní snažení posledních let. Sledujme ten jednoduchý příběh.

ČTĚTE:

Kdo pořádá akci ve veřejném prostoru, kde se platí vstupné, odevzdává poplatek ze vstupenky a také platí zábor. Místní úřad tyto poplatky nemůže odpouštět, ani kdyby chtěl. S jednou výjimkou: stane-li se spolupořadatelem akce. Což se stalo po čertech zajímavým způsobem. Radnice přispěla na koncert symbolickou částkou tisíc korun, což je v rozpočtu akce (dimenzované na 60 až 80 tisíc lidí) pidizlomek. V tu chvíli se stala spolupořadatelem: a dobrovolně se tak připravila o poplatky přesahující 6 000 000 (slovy šest milionů) korun. Podle některých odhadů šest a půl.

Symbol zneužití veřejných peněz

A aby to nebylo všechno, úklid po koncertě zajistily Pražské služby (firma z většiny vlastněná magistrátem) výměnou za vstupenky zdarma. Co je tohle za šílené hospodaření - v době, kdy místní organizace dostávají na podporu desetitisícové almužny? Koncert Kabátu by se měl stát symbolem zneužívání veřejných peněz, které se děje na mnoha radnicích.

Akce, které mají výdělečnou povahu a v klidu mohou existovat bez subvencí, jsou dotované z obecního rozpočtu: radní se rádi ukážou ve spojení s tvářemi populárních bavičů a ještě se jim podaří prostodušším občanům vsugerovat, že tohle jsou ty vydávané peníze na kulturu. Děje se to už dlouho, před volbami vždycky víc. Mnohé kapely tuhle alianci přijímají; v pop-music bylo vždycky skautů pomálu.

Showbyznys není kultura

Měli bychom se u nás naučit mnohem víc rozlišovat finančně samostatný showbyznys a kulturu, která bez péče nepřežije: kdybychom měli víc oficiálních dokumentů ke kulturní politice, bylo by tam jistě pevnější vodítko. Až se po letech někdo bude dívat na naši dobu, bude se divit, jak hloupě a dlouho se k tragikomickému lití veřejných peněz do výdělečného byznysu mlčelo. Petr Čtvrtníček jednou uspořádal charitativní koncert a výtěžek poslal Coca-Cole: to je naprosto tentýž princip.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.