Lidovky.cz

PETRÁČEK: Konkurence Le Penové

Názory

  11:06
PRAHA - Pro party, jež mají ve středu rokovat na půdě sněmovny, se vžila různá přízviska. Ultrapravice, fašouni, extremisti, v nejlepším případě radikálové. O taková hodnocení se opírá i přístup mainstreamu, který velí je vytěsňovat z politiky, médií i veřejné debaty. Ale přináší to nějaký užitek?

Le Penová ve volbách překonala rekord kandidátů za Národní frontu, který v roce 2002 vytvořil její otec Jean-Marie Le Pen foto: Reuters

Základní otázka zní, zda nám tyto party nenastavují nepříjemné zrcadlo. Kdo říká, že slušná společnost se jimi a jejich tématy zabývat nemá, bývá často překvapen. Třeba úspěchem hnutí Pegida v Německu nebo Národní fronty ve Francii.

Úspěch Le Penové nespočívá v tom, že oslovuje deprivanty. Zrcadlo nastavuje jinde. Proč pro ni jako prezidentku hlasovala čtvrtina francouzských homosexuálů a sedmina Židů? Inu proto, že v ní cítí ochranu.

Ano, je užitečné pohlížet na tyto party s podezřením, zajímat se o to, nakolik jsou financovány z Ruska a nakolik odrážejí Putinovu agendu. Ale to nic nemění na podstatě jejich úspěchu – stávají se stranami hájícími zájmy menšin ve stále islámštější západní Evropě.

To není téma ani pravicové, ani levicové, ani fašounské. Je to téma životního zájmu komunit, k jejichž ochraně se Evropa zavazuje, ale ten závazek naráží na závazek k multikulti politice, jejíž zájmy jsou jiné. Party, které to tvrdí, nemá smysl vytěsňovat, ale má smysl jim konkurovat. To ale musí tradiční strany přesvědčit voliče, že to s ochranou evropských hodnot myslí vážně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.