Lidovky.cz

ZÍDEK: Naše uprchlické selhání. Česko by před Wintonem neobstálo

Evropa

  16:53
Nicholas Winton zachránil 669 uprchlíků. Česká republika jich odmítá přijmout 525.

Nicholas Winton, zachránce československých dětí, se v úterý dožil 106 let. foto: Robert RambousekMAFRA

Jeden muž dokázal v roce 1939 s hrstkou kolegů a přátel zachránit 669 československých občanů ohrožených na životě. Český stát není o 76 let později ochoten pomoci ani 525 lidem v nouzi, jak po něm požaduje Evropská komise. Ministr vnitra dokonce volá po tom, aby se v té věci uspořádalo referendum, a prezident vyjadřuje obavu, že mezi běženci mohou být džihádisté, kteří vyhodí Pražský hrad do vzduchu. Místo aby vedla, vychází česká politická elita vstříc tomu nejhoršímu, co v Češích dříme.

Zeman k uprchlíkům: Může mezi nimi být džihádista, co Hrad vyhodí do povětří

„Česko chce pomáhat uprchlíkům na základě suverénního rozhodnutí vlády, nikoliv mechanismů EU,“ říká český premiér. Proč tedy sám nenavrhne, že se postaráme o dvojnásobek či trojnásobek požadované kvóty azylantů? Když nám Evropská unie dává miliardy korun na nejrůznější projekty, tak je nám dobrá. Když nás žádá o solidaritu v nelehké situaci, tak se chceme suverénně rozhodnout, že pomáhat nebudeme?

Právo svatého egoismu

Z Česka odešlo od poloviny 19. století do ciziny něco mezi jedním a dvěma miliony lidí. Menší část z politických důvodů, většina – včetně dvou set tisíc lidí po roce 1989 – prostě za lepším. Jakým právem se národ s touto historickou zkušeností chce hermeticky uzavírat před přistěhovalci z méně šťastných koutů světa? Právem svatého egoismu?

Český egoismus je obhajován nejrůznějšími argumenty. Celý problém přistěhovaleckého exodu byl redukován na bezpečnostní otázku, v jejímž rámci pak mohou být běženci líčeni jako „bezpečnostní riziko“ nebo potenciálně nepřizpůsobiví. To je ovšem jen racionalizovaná xenofobie.

Další rozšířené tvrzení pracuje s teorií, že přistěhovalectví je pomyslnou daní za kolonialismus. Středoevropské státy, píše kolega Zbyněk Petráček, na Blízkém východě „nikdy neměly kolonie, nikdy tam nevedly války, nikdy tam netěžily ropu a nikdy tam nepodpořily mocenský chaos.“ (LN 14. 5.) Opravdu? To, že jsme – ano, my Češi – po desetiletí vyzbrojovali Asada, Kaddáfího nebo Saddáma Husajna, to se nepočítá? Nebo to byl náš příspěvek k regionální stabilitě?

Vzkaz pro Česko z Evropy: Měli byste přijmout 525 uprchlíků z třetího světa

Češi si po 25 letech ještě nezvykli na to, že jsou součástí otevřeného světa a že jeho problémy jsou i jejich problémy. Utečenci? To se nás přece netýká, vždyť stejně chtějí do Švédska. A vůbec, nejsou to žádní uprchlíci, říká hlas lidu, ale přestrojení džihádisté, a když se utopí, tím lépe. Lidé, kteří mezi sebou dokážou vybrat celkem dost peněz na oběti přírodních katastrof na druhém konci světa, mají strach z toho, že by snad vedle nich žil někdo, kdo nejí vepřové nebo nosí šátek.

Až dnes půjde český velvyslanec v Londýně gratulovat siru Nicholasovi k jeho 106. narozeninám, měl by mu říci toto: „Děkujeme vám, sire Nicholasi, za to, že jste před lety zachránil naše děti, my ale nikomu dnes pomáhat nebudeme, vždyť těm Syřanům vlastně nic nehrozí, je to vcelku klidná země, a těch pár vykuků chce jen brát švédské sociální dávky.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.