Lidovky.cz

MACHÁČEK: I kdyby se Řekové „ureformovali k smrti“, stejně by šli pod vodu

Názory

  13:10
PRAHA - Proč Řekové hlasovali překvapivě a tak masivně NE i když si většina z nich přeje setrvání v eurozóně? Proč tolik – alespoň zdánlivě – riskovali?

Voliči NE slaví před Zappeionem. foto: Reuters

Možná s tím souvisí i to, že sám MMF minulý týden ve své ekonomické analýze přiznal, že fiskální podmínky (nikoli slibované reformy), na které má Řecko přistoupit, nestačí. Že Řecko objektivně potřebuje další masivní restrukturalizaci dluhu a další finanční pomoc. Když to přeložíme do normální řeči, tak i kdyby se Řekové „ureformovali k smrti“ - což od nich jistě čekat nelze - bylo by jim to celkem málo platné a stejně by šli pod vodu. 

Každý Řek, který kouká na televizi a poslouchá zprávy, což byl v posledních dnech jistě skoro každý, o té zprávě dobře věděl a stejně si tak si ve zprávách všiml, že evropští věřitelé naléhali na MMF aby se analýza nezveřejnila, což je trapné, pokrytecké, neprofesionální a jenom to nahrává konspirativním teoriím.

Řecký ministr financí Varoufakis rezignoval až dnes ráno, ale je jasné, že k tomu byl rozhodnut už v pátek, než obvinil věřitele z „terorismu“ a vyhrožování, což je přeci jen příliš silná káva, resp. zcela neakceptovatelné chování.

Klíčovou úlohu sehraje v nejbližších týdnech ECB. Jedině její mimořádný program o poskytování likvidity (ELA) bankám drží nad vodou řecké banky alespoň v omezeném provozu.

ECB je nezávislou institucí, která se nemůže všímat toho, kdo koho označil za teroristu, nesmí se nechat ovlivnit ani řeckým, ani německým ministrem financí, ani všemi politiky z euroskupiny. ECB je povinna bránit celistvost a integritu celého eurosystému, jinak popírá smysl své existence.

Na druhé straně nemůže samotná ECB držet dlouhodobě nad vodou někoho, kdo je de facto nesolventní a bankrot.

Každopádně nepočítejme s tím, že se něco rozčísne a rozhodne v nejbližších dnech. 

(Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.