Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Jiní outsideři. Přistěhovalců se bojí nejvíc ti nejohroženější

Názory

  11:54
Politická a mediální elita se v posledních dnech pohoršuje nad negativními reakcemi populace vůči přistěhovalcům. Naši spoluobčané se věru nechovají jako nadšení příznivci multikulturalismu a mají pro to bohužel pádné důvody. Když žijete v některém z chudých regionů, díváte se na problém úplně jinak než z bohaté metropole.
Ubytovny

Ubytovny foto: Lidové noviny

Proč by měli občané věřit státu, který nedokáže ochránit jejich bezpečí a majetek v okamžiku, kdy republika žádné přistěhovalecké vlně nečelí? Mnoha obyvatelům se přitom děje permanentní příkoří. 

ZVĚŘINA: Rentgenové kontroly uprchlíků nejsou nic špatného. Chrání poctivé

Jako příklad za všechny může sloužit dopis Rady bytových družstev severočeské oblasti premiéru Sobotkovi. Představitelé bytových družstev si stěžují na bezpečnostní situaci na sídlištích a na bezmoc a nemožnost řešení situace sociálně nepřizpůsobivých. Není to žádná konjunkturální kampaň, již v roce 2008 se veřejně mluvilo o tom, že ústecké sídliště Mojžíř se může stát ghettem. Dnes je někdejší spekulace realitou a místní obyvatelé jsou frustrovaní a bezmocní.

Do lokality jsou sestěhováváni vnitřní emigranti jako do odpadové jámy, přičemž státní správa i samospráva jen nečinně přihlížejí. Bytová družstva již několik let usilují o změnu legislativy. Od půle devadesátých let nemají družstevníci právo odmítat zájemce, kteří se do domu chtějí nastěhovat, a to i přes skutečnost, že v zahraničí je tato praxe legální. 

Šéfka bytového družstva Družba v Ústí nad Labem, které obhospodařuje 8500 bytů s 26 tisíci obyvateli, Monika Sobotková to vyjádřila pro Deník tvrdě: „V Krásném Březně je ulice U Pivovarské zahrady s panelovými domy. Bylo tam pěkné bydlení. Kolem je zeleň, doslova přes ulici zdravotní středisko, pošta a obchody. Ideální nejen pro mladé rodiny, ale i pro seniory. Klidné bydlení v lukrativních bytech skončilo, když se z malého hotýlku v blízkém domě stala ubytovna Garni, kam byli nastěhováni cikánští nájemníci. Od té doby jsou byty v okolí prakticky neprodejné, klidné prostředí je již jenom vzpomínkou.“

Kamení proti slznému plynu. Dav před romskou ubytovnou zastavila policie

Ze slov paní Sobotkové bezpochyby lze vyčíst generalizaci a paušalizaci, ale na faktu, že obchodníci s lidskou bídou sestěhovávají nuzáky všech barev pleti i názorů do ghett zvaných ubytovny, to nic nemění. Ani na tom, že tento velice lukrativní byznys přímo zapříčinil svými dávkami stát. Bez ohledu na to, jestli použitý slovník vyhovuje „lepším lidem“, tuhle realitu vnímají občané, o které politici dlouhodobě nestojí, ba co víc, veřejně jimi pohrdají.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.