Lidovky.cz

SCHNEIDER: Prezident nám může být ukraden. A nařídil by Masaryk střílet?

Evropa

  19:09
PRAHA - Performeři ze skupiny Ztohoven v přestrojení za kominíky vylezli po lešení na střechu Pražského hradu, svěsili prezidentskou standardu a místo ní vyvěsili obrovské červené trenýrky jako symbol, který shledali příslušnějším pro současného prezidenta. Někteří politici se v reakci na tuto akci usmívají, jiní ji brání jako demokratický projev, jiní ji považují za nevkusnou. Všichni jsou rádi, že se na Hradě nestřílelo.

Prezident Miloš Zeman. foto:  František Vlček, MAFRA

Odhodím politickou korektnost v dál, nebude to těžké, nikdy jsem jí moc neměl. A dám to ještě jednou:

Na Hradě vlály místo prezidentské vlajky obří rudé trenky. Ovčáček: Pražská kavárna se fašizuje

Nějací výtržníci pronikli na střechu střeženého státního objektu a znevážili státní symbol. Chtěli se předvést, připoutat pozornost, trochu vytrhnout společnost z letargie. Akce se jim podle jejich záměru povedla, i když na férovku přiznám, že mi pointa uniká, protože mi je symbolika červených trenýrek vzdálena. Možná šlo jen o akci zamindrákovaných slipařů?

Proč je to výtržnost? Protože – ať už na Hradě sedí kdokoliv – je to znevážení státních symbolů. Na jednu stranu jsme zanořováni do EU, na druhou stranu hysterčíme kvůli migrantům – oba tyto podněty nás nutí znovu promýšlet, jaké jsou atributy a funkce státu. A tito výtržníci zkouší zpochybnit další kus státu. Snad pouze z tohoto pohledu je podnět aktuálním, jinak cílí odnikud nikam (pokud pomineme nepřehlédnutelnou soběstřednost).

Obří trenky, které aktivisté vyvěsili na Pražském hradě.

Nejdůležitějším výsledkem této akce bylo tedy zjištění, že se nepovolaným osobám podařilo vniknout na střechu chráněného objektu. Tento fakt je skandální, avšak popasovat se s ním bude třeba věcně a bez emocí. Protože je třeba vzít v úvahu mnoho okolností.

Bývalý prezidentův bodyguard o trenkách: Hradní stráž fatálně selhala, mohli přinést bombu

Třeba způsob průniku za použití pracovního oděvu. Staré dobré triky, řekl by inspektor Clouseau, při vzpomínce na podobné motivy, jak je ve svých detektivkách použili G. K. Chesterton nebo Vilém Hejl. Pracovní oděv bere tvář a tlumí ostražitost, to je známá věc.

Důkladná ostraha objektu tak složitého, jako je Pražský hrad, je ale totálně v kolizi s požadavkem na vzhled turisticky nejfrekventovanějšího místa v republice. A to vše bylo totálně zkomplikováno přistaveným lešením. Žádný policista by to oficiálně nepřipustil, ale za takových podmínek – aniž by nastal dojem, že prezident je po puči střežen v domácím vězení – lze konstatovat, že takový objekt stoprocentně uhlídat nelze. Ano, prezident nám mohl být ukraden. ̈

Zdali je demonstrace povolená?

A výtržníci měli velké štěstí. Jednou mi otec zaraženě vyprávěl o tom, jak se jeho učitel, teolog František Urbánek vrátil zamlklý z návštěvy svého osobního přítele TGM. Často si na to vzpomenu, a dává mi to podnět promýšlet věci zgruntu jinak.

Politici zpochybňují zabezpečení Hradu. To David Černý je z performance nadšený

Co se tehdy stalo na Hradě? TGM s Františkem Urbánkem rozmlouvali jako obvykle o věcech duchovních, když tu na nádvoří nastal hluk. Masaryk zavolal úředníka a ptal se po příčinách. Dozvěděl se, že je tam demonstrace. Zdali je povolená, zajímal se prezident. Když se dozvěděl, že o povolení nikdo nežádal, tatíček Masaryk zpřísněl: „Jak to, že se ještě nestřílí?“

K plnému vyznění a poučení by jistě člověk musel znát mnoho dalších okolností, za jakých se tato událost stala, takže není možno mluvit o tom, že by to byl univerzální recept. Nicméně – máte taky pocit, že se na spoustu věcí dá dívat ještě i jinak?

Je to dobře, nebo to není dobře, že se na Hradě nestřílelo?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.