Lidovky.cz

ZÍDEK: Policie nenasadila na Palase odposlechy jako na Ratha, teď je vysmátý

Názory

  12:00
Proti korupci se dá bojovat i tím, že se korupčníci nechají žrát z vládního koryta tak dlouho, až se přežerou, říkal před devadesáti lety premiér Antonín Švehla. Myslel tím asi to, že každá korupce plodí další korupci a jednou se sama provalí. Sám Švehla byl proslulý tím, že korumpoval lidi posty i penězi, aby je mohl mít lépe v hrsti. Jeho cynické výroky se zachovaly až do dnešních dnů, například ten, že Milana Hodžu udělá raději ministrem školství, protože na školství nemůže tolik krást jako na ministerstvu zemědělství (Hodža se později stal premiérem).

Dva hejtmani, dvě kauzy. Zatímco David Rath (vlevo) stojí před soudy, Jaroslav Palas sedí v Senátu. foto: KolážLidovky.cz

Audi se slevou nebo bydliště pro Palasova bratra? Asistent Horáček to zařídí

Vladimír Špidla nebyl v roce 2002 tak obezřetný jako Antonín Švehla v roce 1926 a udělal z Jaroslava Palase ministra zemědělství. Podle policejních dokumentů, které publikovaly Lidové noviny, není dnes tento pán schopen doložit, kde přišel k deseti milionům korun, dalších deset kryje pochybnou půjčkou.

Policie bohužel nenasadila na Palase včas prostorové odposlechy jako na Davida Ratha, takže se jí nepodařilo zdokumentovat, jak k penězům přišel. Politik, který platil za honosné sídlo hotovostí, nesedí dnes v base, ale úplně vysmátý v Senátu. České zákony jsou na Palase krátké.

Stranická příslušnost? Nejasná

Celá Palasova kariéra je příkladem nejodpornějšího polistopadového arivismu. Muž, který se do parlamentu dostal na komunistické kandidátce, rychle vytušil, že lukrativní posty budou k dispozici jinde, a přestoupil do sociální demokracie.

Jako ministr zemědělství schválil pro stát nevýhodný prodej firmy Setuza lidem napojeným na organizovaný zločin. To jej sice vyřadilo z kandidátky v dalších parlamentních volbách, ale o dva roky později kandidoval v krajských volbách a po uzavření koalice s komunisty se stal moravskoslezským hejtmanem. Od roku 2010 je senátorem, na počátku roku 2013 vystoupil ze sociální demokracie a jeho dnešní stranická příslušnost je nejasná – v Senátu je členem klubu komunistů a zemanovců.

Minus 10 milionů. Senátor Palas postavil penzion z černých peněz, míní policie

Jaroslav Palas je dnes politická mrtvola, i když může být v Bruntále klidně do Senátu znovu zvolen. Zejména pokud před svými voliči rozvine rathovské teorie o poctivém politikovi, kterého šikanuje policie.

Nepřežerou se nikdy?

Jeho kauza však mimořádným způsobem devalvuje víru občanů v demokracii a právní stát. Proč tu ještě nemáme zákon o prokazování původu majetku? Protože by jej stejně jako Palas nebyla schopna prokázat většina lidí sedících na vlivných místech?

Politickou kariéru prvorepublikového ministra zemědělství Karla Práška, zapleteného do úplatkářské aféry, ukončilo to, že jej prezident Masaryk nepozval na večeři a nepodal mu ruku. Kdo dnes nepodá ruku Palasovi? Nebo je již jiná doba a naši korupčníci se nepřežerou nikdy?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.