Lidovky.cz

Žádáme magistrát o novelizaci tržního řádu

Starostové píší

  2:52
PRAHA 7 - Nekalé a agresivní praktiky neseriózních prodejců jsou bohužel stále velkým problémem. Snad každý z nás se setkal s obchodníkem, který se mu pokoušel vnutit zboží nebo službou, kterou nepotřeboval ani nechtěl. A možná, že se někomu dodnes doma práší na nějaký ten „výhodný nákup“, u kterého si nedokáže vybavit, proč si ho vlastně pořídil.

Radnice nabízí majitelům domů v Praze 7 cedulky zakazující vstup prodejců. foto: Archiv Prahy 7

Díky dokumentu Šmejdi, který produkovala má kolegyně Hanka Třeštíková, současná radní Prahy 7, se veřejnost dozvěděla drsnou pravdu o tom, co se děje na předváděcích akcích pro seniory. Pojem „šmejdi“ se stal všeobecně užívaným označením pro obchodníky, kteří se neštítí lži, manipulace a nátlaku, aby dosáhli svého. Setkat se s nimi můžeme kdekoli – v obchodě, na ulici, v zaměstnání a dokonce i před dveřmi našeho bytu.

Praha 7 z tohoto důvodu žádá magistrát o novelizaci tržního řádu a vyhlášení zákazu podomního prodeje na celém území městské části. Řada obcí k tomuto kroku již přikročila. V Praze zatím podomní prodej nijak regulován není. Nemáme tedy ve svých rukou účinný nástroj, jak naše občany chránit. V současné době se jim proto snažíme alespoň poskytovat co nejvíce informací. Na webu i v našem časopise jsme zveřejňovali doporučení, jak se zachovat, když se ve vašem domě nachází podomní prodejce, jak s těmito lidmi jednat, na co si dávat pozor a co případně dělat, když už jsme nějaké zboží zakoupili. Zároveň majitelům domů nabízíme zalaminované cedule „zákaz podomního prodeje“, které si mohou vylepit na domovní dveře. Občané se mohou obrátit také na bezplatnou právní poradnu, která se na úřadě Prahy 7 koná třikrát do měsíce.

Vedle podomního prodeje však zůstávají obtížně řešitelným problémem zmiňované předváděcí akce. Navzdory silné medializaci tohoto tématu na nich bývají především senioři i nadále terčem prodejců předražených a často zcela zbytečných výrobků. Největší nebezpečí hrozí přímo v sídle firmy, která vám své zboží prodává. Toto zboží totiž nelze do 14 dnů vrátit.

Letos na jaře jsme byli upozorněni na firmu sídlící v Argentinské ulici v Holešovicích, která na předváděcích akcích prodává údajné „zázračné zdravotní pomůcky“. Řada seniorů si zde zboží za značné částky zakoupila. Nebyli s ním spokojeni, nicméně vrátit ho zpět již nemohli. Tento případ se objevil v řadě médií, firmu také na náš podnět dlouhodobě prověřuje Česká obchodní inspekce a nyní i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Senioři však podle našich informací na předváděcí akce chodí dál. Firma na nich v současné době prý dokonce odebírá krev, aby zákazníkům prodala výrobek, který údajně ozdraví všechny červené krvinky v těle.Snažíme se navázat spolupráci se studenty sociální a pastorační práce, kteří by na seniory působili přímo v terénu a snažili se jim co nejvíce přiblížit rizika, která jim na těchto akcích hrozí.

Obecně lze poradit všem občanům, aby byli opatrní a předváděcích akcí tohoto typu se raději vůbec neúčastnili. Případně, aby velmi důkladně zvážili koupi jakéhokoli zboží. Zejména u starších občanů doporučujeme nákup dražšího výrobku nejprve probrat s rodinou či přáteli

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.