Lidovky.cz

SCHNEIDER: Servilita versus suverenita vůči USA

USA

  15:00
Oddělení informační bezpečnosti izraelské vojenské zpravodajské služby Aman vyzvalo vojáky k ostražitosti před pokusy americké CIA získat je ke spolupráci. Vojáci mají být bdělí a hlásit jakékoliv „neobvyklé události“. Jako ilustrace byla popsána zhruba tři roky stará událost, kdy si vojáci po ukončení základní vojenské služby vyjeli do USA, kde byli „americkými úředníky“ hodiny vyslýcháni a verbováni ke spolupráci.
Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto)

Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto) foto: ČTK

Jak píše eretz.cz, ohledně načasování tohoto nanejvýš neobvyklého veřejného varování panuje domněnka, že „jde o reakci na aktuální incident, který Izrael nechce zveřejnit, ale chce Američanům dát najevo, že není ochoten jej tolerovat“.

Vzájemné zpravodajské působení mezi Izraelem a Spojenými státy je dlouhodobé, povýtce jednostranné. Izrael jako příjemce americké pomoci musí strpět dost neurvalé móresy amerických zpravodajců nejen vůči izraelské zpravodajské komunitě, ale i vůči politikům. Samozřejmě, Merkelová by mohla vyprávět, nic nového pod sluncem.

Horší je, že někteří příslušníci izraelských bezpečnostních složek nebo i politici jistým americkým kruhům nadbíhají, ve snaze vyfutrovat si kariéru přátelstvím tak velkým, že sahá až na oceán.

Musím přiznat, že v tomto okamžiku jsem pomyslel, jak se při čtení těchto slov asi tváří nejeden český zpravodajec. Tuším, že smutně a vědoucně.

Nezávislost a věrnost svému poslání zpravodajských služeb patří k podstatným znakům státní suverenity. Zpravodajci proto musí mít jasno, jaký je rozdíl mezi vládou povolenou spoluprací se zpravodajskými službami cizích států, a mezi „neformálními pracovními vztahy“, o něž se často cizí zpravodajci pokoušejí.

Varování izraelských zpravodajců svědčí o zostřování vztahů i mezi „přáteli“. Lze přitom celkem jednoznačně vyloučit, že by se CIA chovala takto asertivně pouze k Izraelcům. Nezní-li proto podobné varování třeba i u nás, je třeba se nad tím zamyslet.

Je ovšem možné, že české služby své příslušníky vedou k obezřetnosti i vůči „spolupracujícím službám“, ale činí tak potichu, protože nemají podobný aktuální problém, jako Izraelci. Je též pravděpodobné, že američtí zpravodajci nebudou u nás vyvíjet až takový tlak na získání zpravodajců či politiků k „neformální“ spolupráci, protože prostě nejsme až tak zajímaví.

Nicméně nabádání ke „kruhové ostražitosti“ by se mělo objevovat i ve výročních zprávách zpravodajských služeb, určených pro veřejnost, aby si odborníci na exponovaných místech dávali pozor na popsané jevy a vábení, které by mohlo přijít doslova z jakékoliv strany.

Neobjevuje-li se ono varování, může to vzbudit podezření, že američtí zpravodajci tu už mají zaverbováno. I když zase na druhou stranu by to znamenalo, že zaverbovali ne úplně ty nejchytřejší, protože ti opravdu „prefíkaní“ by tu výzvu k obezřetnosti jistě vydali.

To všechno svědčí o převažující atmosféře nejistoty nejen v naší zpravodajské komunitě, co se týče výměru loajality ke státu, vládě, vlasti. Určitá nejistota panuje asi i v tom, jaké jsou meze chování ke spřáteleným zpravodajským službám, kde jsou meze liaisonu na jedné straně a servility na straně druhé. Nově se vymezuje modus vivendi mezi zpravodajskými komunitami států.

Proto je třeba věnovat stavu zpravodajské komunity pečlivou pozornost, aby mohla plnit svou funkci. A ta spočívá převážně v nošení „špatných zpráv“, ale včas, přesných a správně adresovaných. A na to musí být v perfektní kondici, obzvláště v dnešní době, protože chovat se podle starých schemat by mohlo vést ke katastrofě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.