Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Mattoni fašoun pop. V beznázorovém oboru vyhrávají extremisté

Názory

  10:45
Nepřeceňujme anketu Český slavík, dávno nezajímá polovinu národa, jako když se před pětadvaceti lety hlasovalo o zlatém slavíkovi. Prodeje i poslechovost hudby od té doby propadly na zlomek někdejšího počtu, takže zvítězil-li někdo letos, jeho vliv je oproti minulým slavíkům daleko slabší. Proto rozhodně nelze tvrdit, že by společnost propadla xenofobii.

Zpěvák Tomáš Ortel ze skupiny Ortel na slavnostním předávání Českých Slavíků 2015 foto:  František Vlček, MAFRA

Kolega Klusák ve včerejším vydání LN poznamenal, že ocenění protiislámské skupiny Ortel je pro společnost jakýmsi budíčkem, vzhledem k tomu že se podobné „hudební“ produkce snaží prosadit do televizního hlavního proudu. Je možné dát tuto tendenci do souvislosti s projevem prezidenta na srazu islamofobů 17. listopadu. Ortel a Zeman jsou jakýmisi pionýry vulgarity, v boji proti zakazování „názoru“ jsou na stejné lodi. Chceme říkat/zpívat cokoli, jedině to je svoboda. Nepřekáží jim, že naše země ústavou zaručuje svobodu vyznání, chtějí, aby jejich nenávistná „pravda“ zazněla, a hodně nahlas.

Nakladatel Stoilov o Českém slavíku: Asi je v kurzu být na pódiu s neonacisty

Organizátoři Českého slavíka sice před dvěma lety vyhodili jednoho rapera, protože byl vulgární, Ortel byl nicméně xenofobní asi málo. Tím ale organizátoři uchystali past jen sami sobě, napříště budou zájemci o televizní popularitu přitvrzovat – argumentem, že se to posluchačstvu líbí, lze hájit lecjaké zvěrstvo. A alibisti si počkají možná až na zásah vysílací rady.

Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka.
Karel Gott na předávání hudebních cen Český slavík, kterého získal již po...

Problém je jasný, není jím nesvobodná diskuse, je jím bezuzdnost a agresivní vulgarita na jedné straně, na druhé pak nedostatek odvahy říci dost. Není tu nikdo, kdo by Ortelu řekl, že podobné produkce do televize nepatří. Obrazně řečeno, nemáme autoritu, která by jistému typu lidí dala najevo, že na veřejnosti se nevyměšuje. Nakonec se všichni budou spoléhat na policii, státní zástupce a represivní orgány. Jenže to je cesta společenského regresu. Mohli bychom se dočkat prezidenta, který pije líh z putny, utírá si nos do rukávu a považuje opakování slova kunda za své lidské právo. Ale kdyby takový byl, byl by zvolen většinou, které tahle kultura vyhovuje?

Vulgární texty na slavících vadily, xenofobní Ortel ne. Pravidla neporušil, hájí se Mattoni

Jsme nepochybně jako společnost znejistěni přívalem uprchlíků, zvlášť je-li patrné, že si s nimi nevědí rady ani země, které se ještě donedávna tvářily jako vzor hodný následování. A tím, že na našem území žádní nejsou, je strach ještě větší. V naší situaci jistě nepomůže „sluníčkářské pindání“, že vše je báječné. Živit v sobě nenávist a strach je nicméně horší, protože ty už následuje jen agrese.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.