Lidovky.cz

Složitá cesta za lepším světlem

Starostové píší

  1:24
CHOMUTOV (Ústecký kraj) - Jako v uplynulých letech chceme i letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a plánujeme k tomu využít i prostředky z různých fondů či evropských peněz. Rozpočet je naplánován ve výši jedné miliardy a sedmdesáti milionů korun. Mezi největší investice patří revitalizace veřejného prostranství na sídlišti Zahradní, mimořádná injekce do Kamencového jezera, energetická opatření na mateřských školách a další.

Objekt Špejcharu byl prvotním jezuitským kostelem před stavbou kostela sv. Ignáce. Postaven byl kolem roku 1611. Nyní je zde městská galerie, která má výborné světelné podmínky a samostatnou část galerie tvoří i její sklepní prostory. Ve stejné budově sídlí i galerie Zlatý klenot. foto: www.chomutov-mesto.cz

Jednou z priorit pro nás i nadále zůstává komplexní řešení energetické koncepce města. V něm klademe důraz na řešení odpadového hospodářství, postupnou rekonstrukci energeticky náročných budov v jeho vlastnictví, transformaci městské mobility na co nejvíce trvale udržitelnou a snížení spotřeby energie v podobě tepla.

V čem ale chceme letos pokročit ještě dále, je zefektivnění veřejného osvětlení. Pro představu, statutární město Chomutov má v majetku více než 6 000 prvků veřejného osvětlení. Přes průběžnou údržbu, díky níž se celkovou spotřebu elektřiny města na svícení podařilo snížit, a již více než 15 let udržet, pod 1MWh/rok, jsme dospěli do stavu, kdy další zlepšování energetické efektivity osvětlovací techniky již není technicky ani ekonomicky možné bez zásadní modernizace, a zároveň je podstatná část stávajícího světelného parku již za hranicí své životnosti. V řeči čísel momentálně 20% našich svítidel potřebuje okamžitou výměnu, stejně jako související kabelové rozvody starší 25 let, jejichž celková délka v našem městě dosahuje 50 kilometrů.

V rámci jednotlivých strategických dokumentů města jsme proto ukotvili modernizaci veřejného osvětlení jako jednu z priorit a nyní připravujeme potřebné podklady tak, abychom ji mohli časově a nákladově efektivně realizovat. A to jak v rovině procesní, kdy zvažujeme přístupy typu koncept chytrého města (Smart City) v rámci připravovaného akčního plánu k energetické koncepci města, tak i projektové přípravy. Odborná zdatnost příslušných zaměstnanců magistrátu a jeho příspěvkových organizací je nám v tomto směru velkou oporou, stejně jako bezplatné poradenství, které nám poskytuje Národní centrum energetických úspor.

Výsledkem tohoto našeho snažení budou přesně definované možnosti koordinované obnovy inženýrských sítí a veřejného osvětlení i potřebná dokumentace k následné realizaci dle kroků odsouhlasených městem. Tento přístup k řešení pak Chomutovu i umožní rozšířit případné zdroje financování – od dotačních titulů z evropských zdrojů mimo národní operační programy (JESSICA, JASPERS atd.) až po energetické služby se zárukou.

Marek Hrabáč, 1. náměstek primátora Chomutova, ANO

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.