Lidovky.cz

Snaha o úspory je pro nás nikdy nekončícím během

Starostové píší

  12:32
BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM - Nejstarší nálezy kamenných sekyrek se v okolí Bystřice nad Pernštejnem datují sice až do pravěku, energetické hospodářství a centrální vytápění v našem městě ale rozhodně nemají s dobou kamennou nic společného.

Bystřice nad Pernštejnem zatepluje všech 1843 bytových jednotek, které ve vlastnictví. foto: Archiv města

Již od roku 2001 netopíme uhlím, ale máme centrální teplárnu na biomasu o výkonu 9 MW, díky které topíme našim obyvatelům, vytápíme školy, úřady, kulturní centrum. Je také zdrojem pro ohřívání vody v našem koupaliště na teplotu příjemnou ke koupání.
Více než dvacet let město díky spalování bílé štěpky nabízí úsporné vytápění, jak z pohledu odběratelů, tak z hlediska dopadu na životní prostředí. Zejména v období inverzí ulehčuje centrální dodávka tepla od emisí, které by jinak vznikaly lokálním spalováním uhlí nebo plynu. Rozpočtu obce se tak navíc vracejí peníze z nevyužitých emisních povolenek.
Delší dobu jsme si na radnici uvědomovali potenciální rizika palivově jednostranného řešení, které v Bystřici existovalo. Tedy možnost, že biomasa v budoucnu přestane být dostupná, nebo bude neúměrně drahá. Dále nám také nevyhovoval nevyužitý celkový výkon naší biomasové kotelny v letních měsících, kdy se využívala pouze na ohřev teplé vody a kotle jsme museli „dusit“. Proto jsme hledali další doplňkové řešení našeho tepelného hospodářství.
Cena je stabilní
Před pěti lety jsme proto oslovili hlavní dodavatele alternativních technologií. Nejlepší nabídku řešení potřeb města jsme dostali od společnosti ČEZ Energo v podobě instalace vnořené kogenerační jednotky do systému centrálního zásobování teplem. Plynová kogenerační jednotka o instalovaném výkonu 2 MW kombinuje výrobu elektřiny a tepla. Od roku 2012 nám zajišťuje dostatek energie pro ohřev vody pro celé město a zároveň diverzifikuje riziko nárůstu ceny paliva, a přispívá tak ke stabilizaci ceny tepla pro koncové spotřebitele.
Vznik záložního zdroje tepla má své výhody i pro případ odstávek biomasových kotlů a také snižuje dopravní vytíženost ve městě díky nižšímu objemu dovážené biomasy. Kombinovanou výrobu elektrické a tepelné energie provozujeme společně se společností ČEZ Energo bez problémů.
Tím ale naše snahy o další vylepšení hospodaření s energiemi nekončí. V současnosti zateplujeme všech 1843 bytových jednotek, které má obec ve vlastnictví. Těšíme se, že díky snížení tepelných ztrát jejich obyvatelé dále ušetří za teplo a město bude moci připojit k centrálním rozvodům tepla další objekty a instituce.

Karel Pačiska, starosta Bystřice nad Pernštejnem, ČSSD

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.