Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Hra o čas a publikum. Práci policie nerozsoudí poslanci ani veřejnost

Názory

  8:51
PRAHA - Spor o reorganizaci policie se proměnil v čistě politickou aféru, ČSSD se snaží zabránit, nutno říci, že marně, policistům v tom, aby informovali politiky o svých podezřeních vůči policejnímu prezidentovi.

Ministr vnitra Milan Chovanec ukazuje podpisy pod policejní reformou. foto:  Petr Topič, MAFRA

Podpora, kterou poskytl premiér Bohuslav Sobotka ministru vnitra Milanu Chovancovi a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému, je příliš vážným závazkem na to, aby vystavoval jejich pověst atakům. Ale nezabrání tomu. Ostatní koaliční strany jsou motivovány opačně, delegitimizace policejního prezidenta znamená nejen stop policejní reorganizaci, ale i značné oslabení ministra vnitra a rozklížení koalice.

Že se policisté budou mít kde vypovídat, bylo včera jasné poté, co místopředseda bezpečnostního výboru Bronislav Schwarz (ANO) svolal jeho jednání na čtvrtek. Schwarz využil nepřítomnosti předsedy výboru Romana Váni (ČSSD), čímž jej docela rozzlobil.

Šlachta chce mluvit před poslanci o spojení policie a zločinu

Ve čtvrtek se tedy poslanci patrně dozvědí konkrétní obvinění, pak už je jen otázkou času, než se tyto informace vynesou a zveřejní. Zní to možná cynicky, ale tak to v Česku chodí. Je též velice pravděpodobné, že se vlastně nic nevyšetří a že se budou politici mlátit vzájemně po hlavách nařčeními. Navíc se taková aféra hodí do předvolebního boje (senátní a krajské volby jsou již v říjnu). Je též možné, že se vlastně nikdy nedovíme, tedy na úrovni pravomocného rozsudku, zda se policejní prezident něčeho dopustil, či zda je terčem pomluv.

K tomu, aby se v občanstvu vytvořila důvěra v policii, nestačí pár efektních zatčení. Policisté v nesnázích, kteří se na policii nespolehnou, jsou největší antireklamou téhle bezpečnostní složky a také smutnou vizitkou jejího velení. Ostatně srovnávání s kauzou Kubice též není lichotivé, vždyť jako by dokládalo, že se v policii za deset let nic k lepšímu nezměnilo.

Sociální demokraté se nyní ve sporu o policii dostali do fáze, kterou nemohou mít pevně v rukou. Nelze se již spoléhat na podpis ministra vnitra, a už vůbec ne na utajení v případě projednávání na širším fóru (zejména před poslanci). Schyluje se tedy k dalšímu střepinovému soudu, kdy veřejnost bombardovaná informacemi z jedné i druhé strany na základě svých dojmů vyřkne ortel ve volbách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.