Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Tlačenice vlevo. Zbláznily se partaje, nebo voliči?

Názory

  9:29
PRAHA - Pravá půlka politické mapy je momentálně skoro prázdná, zato vlevo začíná být zatraceně plno. Tam, kde dlouhá léta lovili takřka výhradně komunisté a sociální demokraté, operuje dnes možná až šest stran.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Kupodivu v levém středu najdeme dříve „tradiční pravici“ v podobě strany lidové. Její ekonomický program je úplně jinde než v časech, kdy jí šéfoval Miroslav Kalousek (dnes více daňových pásem, k soukromému spoření na penzi se už vůbec nehlásí), ale výrazně se zbavila černých barev i v jiných společenských otázkách.

Lidovci nepůjdou nikdy v čele gay pride průvodů, ale v mnoha otázkách ustoupili od ultimativních požadavků „podpory tradiční rodiny“. Překvapivě podobně jednou nohou vlevo je Kalouskova TOP 09, akorát obráceně než lidovci. Ekonomicky je topka značně liberální, ale v jiných otázkách ukazuje, že cílí na městské liberální voliče, které za pravičáky může označit jen naiva.

KAMBERSKÝ: Dvořáková na Hrad. Povede sporný úřad ještě spornější osoba?

Vlevo jsou kromě komunistů a socialistů samozřejmě zelení i Piráti, ale ani s jedněmi se v příští sněmovně zatím nepočítá. Nejzajímavější je samozřejmě hbitost, s níž se zprava doleva prosmýklo Babišovo ANO.

Populistická hnutí v Evropě totiž obvykle stojí buď na pravicově národních fundamentech, anebo si nanejvýše občas pomohou bojem proti zlému kapitálu. To však projekt založený imigrantem ze Slovenska a druhým nejbohatším občanem logicky naplňovat nemůže.

ANO je ekonomicky spíše vpravo (blokuje zvyšování daní z příjmů i sektorové daně, které požadovali její vládní partneři, i některé jiné rozdavačné plány), ale v jiných otázkách mluví a chová se jako klasická sociální demokracie – církevními restitucemi počínaje a neplánovaným zvyšováním důchodů konče.

Kde se tohle zlevicovatění vzalo, když nám od roku 1989 většinu času vládl pravý střed? Hypotéza: Česko je dlouhodobě levicová, rovnostářská, prostě sociáldemokratická země. To jen těsně po převratu technokraté uvěřili jistému inženýrovi, že vlastně chtějí kapitalismus bez přívlastků. Teď přišel jiný inženýr – a ti samí lidé věří jemu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.