Lidovky.cz

Napsali o Otokaru Březinovi

Česko

  14:57

Uctívaný básník. Fotografie z roku 1922 nebo 1923. foto: Repro z Korespondence O. B. (Host 2004)

Dne 25. března ukončil svůj život největší posud český básník, Otokar Březina. Jako horký pramen ze země vyšlehla na počátku let devadesátých Březinova poesie a nalezla tváře jen udivené a odcizené...

F. X. Šalda
Zápisník I, 1929


Na pohřeb do zapadlých Jaroměřic se sjeli zástupci všech možných významných i méně proslulých kulturních i společenských korporací, aby vzdali hold plachému a skromnému samotáři, básníkovi a mysliteli, jakých český lid neměl nadbytek. Zvlášť dojemná mi připadala přítomnost Viktora Dyka, reprezentanta České akademie umění, který třicet let stíhal Březinovu tvorbu nemilosrdnými ironiemi. Přes početní zástupy byl to pohřeb venkovsky tichý, bez oficiálních projevů. Církevní obřad vykonal Jakub Deml...

Bedřich Fučík,
Čtrnáctero zastavení, 1984


Několik měsíců před svou smrtí, to jest v létě roku 1928, řekl mi Otokar Březina s velikou rozhodností: „Oni se o nás klamou, básník není na to, aby poučoval!“

Jakub Deml,
Mé svědectví o Otokaru Březinovi, 1931


Po Máchovi je Otokar Březina nejúchvatnějším strůjcem básnického obrazu.

Vítězslav Nezval,
Moderní básnické směry, 1937


Otokara Březinu dávno považuji za jediného úměrného českého kandidáta Nobelovy ceny literární.

Arne Novák v dopise F. X. Šaldovi, 1921

Když se někdo jmenuje bez vlastní viny Václav Jebavý a chce později básnit, učiní nejlépe, podnikne-li pochůzku na matriční úřad, kde zažádá o změnu...

Ivan Diviš, Teorie spolehlivosti, zápis z r. 1995

Marasmus? Askeze? Už mě to nebaví!/ stejně tak celibát, ten mne sral po léta/ nevím, proč Březina nezůstal Jebavý/ může snad krásnější jméno chtít poéta?

J. H. Krchovský,
Nové valčíky, 1984–1985


NAPSALI O DÍLE A ČTENÁŘÍCH OTOKARA BŘEZINY

Březina začne mluvit o moderních životních jubileích, srovnávaje břitce současnost s „temným“ středověkem, kdy osoba zůstávala takřka anonymní a vykonané dílo znamenalo všechno; oslavujeme člověka, který je smrtelný, zatímco jeho dílo trvá a pracuje do příštích dob.

Bedřich Fučík, Čtrnáctero zastavení, vzpomínka na návštěvu O. B. roku 1928

Březinova poezie svou smělou architekturou, bezmezným obrazovým a myšlenkovým bohatstvím a zázračnou inspirovaností přečněla všechnu soudobou českou poezii a ztělesňuje ve zhuštěném, napovídavém, a přece hymnickém výraze drama vzácné a osamělé citlivosti.

Vítězslav Nezval, Moderní básnické směry, 1937

Březinova poezie je po padesáti letech naprosto nečitelná, je to o ničem, není v ní řádky svědectví, opravdové bolesti, o prožitku nemluvě.

Ivan Diviš, 1995

Já „rozumím“, jak se rozumět má, jednotlivým Bř. větám jen ve výjimečných okamžicích, nejčastěji v prvním polosnění před usnutím nebo po procitnutí; planoucím, snovým, ekstatickým myšlenkám porozumíme náležitě jen v planoucím, snovém, ekstatickém stavu. Lidé rozumějí špatně, i kde mluví o kšandách nebo o volbách; Březinovi nerozumělo by patřičně ani duševní dvojče s ním.

Ladislav Klíma v dopise Emanuelu Chalupnému, 1912

Jest dostatek ctitelů, jichž zájem hraničí s hysterií, kteří vidí v osobě básníkově něco tajemného a nadzemského, aniž vlastně vědí proč. Ve slovech Březinových jest totiž velmi mnoho složitých věcí, jichž smysl a spojitost nelze pochopit bez značnějšího napětí mozku.

Jaroslav Durych, 1918

Pamatujte si však slovo Březinovo: „Podle hloubky otázek měřte výšku duše!“

Jakub Deml, Mé svědectví o Otokaru Březinovi, 1931

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.