Lidovky.cz

Jak volí nevidomí? Důvěřují ostatním

Události

  17:20
Na poslední chvíli se rozhodl jít volit. Nemohl však najít volební lístky. Spoléhal na volební komisi. Ta mu je sice dala, ale přečíst si je sám nemohl. Student pražské Filosofické fakulty Jakub Kamberský je totiž nevidomý. I přesto, že věděl, koho chce volit, členové komise mu s výběrem lístku nepomohli. Podle zákona ani nemohli. Jak volí nevidomí a slabozrací spoluobčané?
Slepec.

Slepec. foto: Reprofoto

"V sobotu jsem se dostavil k volbám, kde mi bylo řečeno, že mi komise kvůli nestrannosti nemůže pomoci s vyhledáním a zaškrtnutím vhodného lístku," začíná své vyprávění pětadvacetiletý Jakub. "Tehdy to byla dost výjimečná situace. V rodině se nenašel nikdo, kdo by měl čas a do volební místnosti mě doprovodil, tak jsem se tam vydal sám," říká. Poté, co Jakubovi komise řekla, že mu s výběrem lístků nepomůže, rozhodl se, že poprosí někoho z kolemjdoucích. Měl štěstí. Narazil na paní, která mu ochotně pomohla. Doteď však nemá jistotu, že do volební urny vhodila ten správný lístek.
 
Volby - ilustrační foto.Podle zásady hlasování, která je popsána ve všech volebních zákonech, totiž členové volební komise nesmějí nikomu pomáhat při úpravě volebního lístku. V prostoru určeném pro jejich úpravu, tedy za plentou, nesmí být s voličem nikdo přítomen. Tělesně postižený si sice za plentu může někoho vzít, ale nesmí to být člen volební komise. "Nevidomý ale může požádat někoho z přítomných voličů, to zákon nevylučuje. Pokud nemá možnost vzít si k volbám někoho ze svých blízkých, musí holt důvěřovat někomu z kolemjdoucích," říkáPavlína Fišerová z odboru všeobecné správy ministerstva vnitra.
 
To potvrzuje v diskuzi na stránkách www.braillnet.cz i Mirek. "Nejhorší je, když vám na poslední chvíli 'vybouchne' důvěryhodný doprovod. Situace takřka neřešitelná," říká, ale zároveň nabízí řešení. "Každý nevidomý pobírá příspěvek na péči. Poprosil bych třeba člena ochranky nebo recepční, určitě by se mnou pár minut za padesát korun strávili a pomohli mi. Ale ani tady člověk nemá jistotu, že vám nepodstrčí jiný volební lístek, než který jste si přál," dodává Mirek.
 
Pokud nevidomí vlastní kompenzační pomůcku se skenerem, mohou si správný volební lístek vybrat doma a s ním jít do volební místnosti. Problém nastává u druhého kola voleb do Senátu. Lístky voličům nepřijdou do schránky, ale dostanou je pouze v místě voleb. "Když se u nás minule volilo do Senátu v druhém kole, požádali jsme komisi, aby nám kandidáta pravice vložila do pravé ruky a levice do levé. Za plentou jsme už věděli, který lístek patří do obálky a který do pytle se sběrem," vzpomíná v diskuzi nevidomých Stáňa.
 
Bohužel ani to by komise neměla. Jedinou možností nevidomého člověka je tedy volit v doprovodu důvěryhodné osoby. "Faktem je, že by to určitě chtělo vymyslet lépe. Navrhoval bych volby přes internet. Věřím, že by nevidomí projevili zájem. Já určitě ano," uzavírá diskuzi Jiří. "Určitě by pomohlo, kdyby volební komise měla k dispozici i pár volebních lístků v braillově písmu," shodujeme se s Jakubem. "Vždy je nějaké řešení, chce to jen vůli," dodává. Jestli půjde volit v druhém kole senátních voleb Jakub ještě neví, každopádně si dobře zajistí spolehlivý doprovod.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.