Lidovky.cz

„Proč radar. My vás ochráníme“

Svět

  7:53
PRAHA - Tak popisuje jednání v dumě senátor Tomáš Jirsa, který se nedávno vrátil z návštěvy Ruské federace.

Kreml opozici nepodceňuje, tvrdí Jirsa. foto: ČTK

LN Objasnila vám cesta něco z otazníků nad dnešním Ruskem?

 Především mi několikadenní návštěva Ruska a jednání s poslanci v ruské Státní dumě umožnily jednat s ruskými politiky z očí do očí. Není těžké pochopit, že všechnu moc koncentrovala jediná politická strana „Jednotné Rusko“, která však nemá žádný politický program. Jediným jejím programem je podpora prezidenta Putina. Do strany se přihlásil každý, kdo chce získat nějaké postavení - veškeré ruské úřednictvo, zaměstnanci a byrokracie. Ekonomickou moc ovládli oligarchové a jejich rodiny. Noční přestřelky v Moskvě z devadesátých let jsou minulostí. Trhy jsou rozděleny. Když Putin rozkáže, oligarchové platí.

LN Co například?

 Tu postaví jako dar městu zimní stadion, tu koupí jako dar Rusku sbírku uměleckých předmětů. „Jednotné Rusko“ již také zahájilo volební kampaň před parlamentními volbami, které se uskuteční na sklonku letošního roku. Její billboardy jsou symbolické: „Putinův plán: Vítězství Ruska“. Ano, rozumíme správně, impérium se vrací. Každý občan demokratického státu si ale musí položit otázku, kdo bude ten poražený? Že Jednotné Rusko zvítězí ve volbách, je nepochybné. Televizní kanály i noviny jsou pod jeho plnou kontrolou. Koncentrace moci, která ovlivňuje byznys, politiku, média i výkonné složky, je v Rusku zřetelná na každém kroku.

LN Říkáte, že jste s poslanci v ruské dumě mluvili z očí do očí. Jak ta diskuse vypadala?

 Tak třeba mluvíme s ruskými poslanci o radarové základně v Čechách. Poslanci komunistické strany nás varují, že na nás budou muset namířit svoje rakety. Zvedají hlas a prst, když hrozí, že do patnácti minut může být z Česka jaderná poušť. Dávají nám za příklad Kazachstán, kde Američané o své základně také jednali, než to Kazachům Putin rozmluvil. Mluví o tom, jak radar ohrožuje Rusko. Nevěříme svým uším. Ruští poslanci pletou technická data a míchají hrušky s jablky. Tedy rakety s radary. Máme s sebou bývalého ministra obrany a dnešního velvyslance v Rusku Kostelku a ten uvádí technické nesmysly na pravou míru. Ruští poslanci říkají, že Irán není nebezpečný, a když, Rusko dokáže střední Evropu ochránit samo. Vždyť to úspěšně dělali půl století. „Jsme vaši přátelé,“ říkají mírně, „věřte nám. Nebuďte hloupější než Kazaši“. Je škoda, že jsme jednání nemohli nahrávat a pouštět v Česku v televizi. Pro veřejné mínění by to bylo prospěšnější než naučné filmy o radaru.

LN Viděli jste i něco jiného než Moskvu a dumu? Třeba jak se v Rusku žije mimo hlavní centra?

 Několik dní jsme strávili na Sibiři ve městě Omsku. Ve venkovské oblasti bylo zřetelně vidět, jak vše zůstalo při starém, pouze místo komunistické ideologie je praktikováno pravoslaví. Gubernátoři obnovují kostely a zakládají nové kláštery. Je skoro úsměvné, jak se spolu s popy křižují bývalí členové ÚV KSSS a KGB. Jakou představu o demokracii mají současní vládci Ruska, nám řekl předseda Zákonodárného shromáždění Omské oblasti Varnavskyj. Když nás s pýchou prováděl po petrochemickém podniku Siněft, pravil: „Naštěstí se demokracie tohoto závodu nedotkla, a tak podnik dobře funguje“.

LN Co na to opozice?

 Den po návratu z Ruska jsem měl možnost setkat se v rakouském Gmundenu s vůdcem ruské demokratické opozice Garrim Kasparovem. Kasparov ví, že šance jeho sdružené opozice (Jiné Rusko) dostat se do dumy jsou minimální. Volební hranice byla zákonem zvednuta na 7 procent. Do médií nemá žádný přístup. Na můj dotaz na jmenování Zubkova novým premiérem Kasparov odpověděl: „Nezapomínejte, že Putin je muž z KGB. Ten vždy hraje připravenou hru.“ Kasparov si nemyslí, že systém absolutní moci soustředěný v rukách prezidenta a jeho aparátu může dlouhodobě fungovat. Přitom třicet milionů Rusů stále žije pod hranicí bídy. Podle Kasparova dojde zákonitě ke krachu, tak jako zkrachoval Sovětský svaz.

LN Šéf opozice to v současném Rusku určitě nemá snadné...

 To ne. Na Kasparova a další lídry Jiného Ruska je pod záminkou potírání extremismu vyvíjen soustavný policejní tlak. Na jejich pouliční „Pochody nesouhlasu“ chodily v minulém roce tisíce lidí. Počet policistů přitom většinou převyšoval počet demonstrantů. To bezpochyby svědčí o tom, že je Kreml nebere na lehkou váhu. Jak někdo trefně podotkl, tři tisíce lidí se uhlídat dá, tři sta tisíc těžko. Kasparov je dnes díky své světové proslulosti nejviditelnější postavou opozice.

LN Když bychom to chtěli shrnout: Změnilo se Rusko?

 Už to pochopitelně není ten Sovětský svaz ovládaný komunistickou ideologií. Existují ale takové podivné transformace, jejichž cílem je návrat do minulosti a k zaběhlým pořádkům. Tak jako Havlíček před více než 150 lety se vracím z Ruska plný deziluzí a obav.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.