Lidovky.cz

Barma: propaganda vítězí

Svět

  11:59
RANGÚN - Barmská vláda dnes ještě o něco víc roztočila kola propagandistické mašinérie. Zahraniční kritiky svého zásahu proti demonstracím vedeným buddhistickými mnichy označila za "lháře" a naplnila státem kontrolované sdělovací prostředky překrouceným obrazem událostí tak, aby vyznívaly proti obhájcům demokracie. Zvláštní vyslanec OSN v Barmě neuspěl.

Demonstrující barmští mniši. foto: ČTK

Přítomnost vojáků v ulicích největšího barmského města Rangúnu byla stále viditelná. Po minulém týdnu, kdy ozbrojené složky zakročily silou proti tisícům protestujících lidí, se do Rangúnu vrátil bázlivý klid.

Důkladně střežený zůstává dům na břehu jezera patřící vedoucí představitelce barmské opozice, nositelce Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. V okolí domu hlídkuje 200 po zuby ozbrojených policistů, dvě desítky jsou uvnitř komplexu a dvě lodě hlídkují na jezeře. Disidentka Su Ťij strávila v domácím vězení téměř 12 roků z posledních 18 let.

Internetové připojení do okolního světa zůstává blokované a státem kontrolované noviny chrlí vládní verzi protestů prokládanou propagandistickými hesly, jako: "Podporujeme stabilitu. Podporujeme mír. Jsme proti nepořádku a násilí." Kritiky z řad mezinárodního společenství a
zahraničních sdělovacích prostředků označují barmské noviny za "lháře, kteří se pokoušejí zničit národ".

Noviny se ani slovem nezmiňují o buddhistických mniších zadržených za svou úlohu při protestech ani o vojácích, kteří uprostřed noci vytahovali obyvatele z domů a odváděli neznámo kam. Namísto toho se články věnují provládním shromážděním, která se v posledních dnech konala na stadiónech po celé zemi - včetně shromáždění ve městě Myiek na jihovýchodě země, kde se podle listu New Light of Myanmar sešlo 36.000 lidí. Kritici uvádějí, že shromáždění jsou fraškou pod taktovkou úřadů, které lidem nařizují povinnou účast.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve středu v New Yorku uvedl, že jeho zvláštní vyslanec Ibrahim Gambari v Barmě tlumočil "nejostřejší možné poselství" vojenské vládě kvůli krvavému potlačení protestů. Dodal ale, že nemůže označit jeho cestu za "úspěch". Gambari se má dnes sejít s generálním tajemníkem a informovat ho o své barmské misi. V pátek se Pan Ki-mun hodlá sejít s Radou bezpečnosti OSN a jednat o dalších krocích kvůli porušování lidských práv v Barmě. V Bruselu se země Evropské unie shodly na rozšíření sankcí proti barmskému vojenskému režimu. Diplomaté uvedli, že nové sankce budou zahrnovat rozšířený zákaz udělování víz pro členy vojenské junty, širší zákaz investic a zákaz obchodu s kovy, dřevem a drahými kameny.

Protesty proti barmské juntě začaly v polovině srpna kvůli drastickému zvýšení cen pohonných hmot. V září se do demonstrací zapojili buddhističtí mniši, pod jejichž vedením vyšly do ulic tisíce lidí. Minulý týden ale ozbrojené síly zakročily proti protestujícím střelbou, slzným, plynem a obušky. Vláda uvádí, že zabito bylo deset lidí, ovšem skupiny disidentů
odhadují počet mrtvých na až 200 a dalších 6000 lidí, včetně tisíců buddhistických mnichů, podle nich bylo zadrženo.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.