Lidovky.cz

„Radar jako rakety na Kubě“

Svět

  12:28
MAFRA - Minulý summit mezi Evropskou unií a Ruskem se nesl ve znamení ostrých obchodních sporů mezi Moskvou a Varšavou. Včerejší setkání lídrů EU a Ruska v bývalém královském paláci v portugalské Mafře se sice odehrálo v přátelštějším duchu, průlom v zablokované situaci ale nepřineslo. A to i přesto, že v Polsku končí vláda, která dohodu o partnerství kvůli sporu o vývoz masa blokovala.

Mírné oteplení. Ruský prezident Vladimir Putin (druhý zleva) se s představiteli EU na nové smlouvě nedohodl, atmosféra se ale zlepšila. foto: AFP

Ruský prezident Vladimir Putin hned na začátku summitu uvedl, že v této chvíli nejsou jednání o nové smlouvě o strategickém partnerství možná. Dodal ale, že ke schválení dohody by mohlo dojít „brzy“. O uvolnění „ledů“ mezi Varšavou a Moskvou svědčí i to, že Poláci souhlasili s tím, aby ruští inspektoři navštívili jejich exportéry masa. Putin se po skončení summitu vyjádřil i k americkému plánu protiraketové obrany, jejíž část by měla stát na území EU – v Polsku a České republice. Plán na výstavbu základny ve střední Evropě přirovnal Putin ke kubánské krizi. Ta vypukla v roce 1962 v důsledku rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě a podle názoru analytiků přivedla svět na pokraj jaderné války.

„Rád bych vám připomněl, jak se vyvíjely vztahy v podobných situacích v polovině 60. let minulého století,“ řekl ruský prezident. „Pro nás, technicky vzato, je současná situace velice podobná,“ dodal.
Co dělí EU a Rusko
* obchodní spory Ruska s Polskem kvůli ruskému bojkotu polského masa
* přístup k íránskému jadernému programu
* ochrana lidských práv
* EU prosazuje nezávislost Kosova, Rusko stojí na straně Srbska
* ochrana evropských energetických trhů
* protiraketový deštník USA ve střední Evropě


Summit jinak přinesl pouze dílčí dohodu o vývozu ruské oceli – unie na ni zvýší své kvóty kvůli vstupu Rumunska a Bulharska. Rusko zase oznámilo, že na prosincové parlamentní volby pozve pozorovatele z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Právě porušování lidských práv bylo totiž jedním z bodů, který Brusel Rusku v minulosti vyčítal.

Ústavu Putin měnit nechce
Na otázky novinářů, jaká bude Putinova budoucí politická role, ruský prezident odpověděl, že zatím neví. „Ještě jsem se nerozhodl, kde budu pracovat a co budu dělat,“ prohlásil Putin s tím, že ústavu měnit nebude. V posledních měsících se totiž v médiích často spekulovalo o tom, že šéf Kremlu změní ústavu, aby mohl ve své funkci pokračovat. Putin také navrhl, aby EU spolu s Ruskem vytvořila novou instituci, která se bude zabývat lidskými právy. Konkrétně by měla řešit například otázky svobody slova nebo práv imigrantů.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.