Lidovky.cz

Změna klimatu může být nevratná

Svět

  15:17
VALENCIE - Klimatické změny mohou vést k náhlým a nezvratným následkům, jako je úplné vyhynutí druhů. Podobu tohoto pro lidstvo černého scénáře má zpráva, kterou přijali vědci Mezivládního panelu pro změny klimatu.

Mezi druhy ohrožené klimatickými změnami patří i lední medvěd. foto: PAUL J. RICHARDS AFP

"Klimatické změny způsobené člověkem a jejich následky mohou nabýt nezvratný ráz," upozorňuje dokument určený politickým vůdcům 145 účastnických zemí konference ve španělské Valencii. Smyslem 20stránkové expertní zprávy je poskytnout pro nadcházejících pět let podklady pro odpověď na klimatické změny.

"Jde o dobrý a vyvážený dokument," ujistil nizozemský vědec Bert Metz. Podle něho je text výsledkem nezbytného kompromisu mezi delegáty všech účastnických zemí. Zpráva shrnuje vědecké poznatky předcházejícího materiálu o rozsahu tří tisíc stran.

S dokumentem v sobotu seznámí veřejnost generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Do té doby je obsah materiálu považován za důvěrný, byť zjevně zahrnuje klíčové body tří zpráv, které letos už mezinárodní panel vypracoval.

Američané výsledky částečně zpochybnili
Těmito jsou údaje vycházející ze sledování klimatických změn, pravděpodobné ničivé dopady globálního oteplování a nástroje, které je možné využít ke zpomalení trendu oteplování ovzduší. "Dokument je jasné poselství lidem, kteří mají pravomoc rozhodovat," prohlásil Hans Verolme ze Světového fondu na ochranu přírody.

Podle účastníků jednání americká delegace zpochybnila nejtvrdší stanoviska závěrečné zprávy, zjevně vedena snahou minimalizovat rozsah hrozby plynoucí z globálního oteplování, napsala AP. Hlavní teze ale ve zprávě zůstaly zachovány, včetně varování, že klimatické změny mohou vést k náhlým a nezvratným následkům, jako je úplné vyhynutí druhů.

Nejnovější zpráva poskytuje faktické podklady pro klíčové jednání na indonéském ostrově Bali, které příští měsíc zahájí přípravu nové globální strategie boje proti emisím skleníkových plynů po roce 2012, kdy vyprší platnost první fáze Kjótského protokolu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.