Lidovky.cz

Mafii lákají peníze státu

Svět

  13:10
PRAHA - Tlak organizovaného zločinu na státní úředníky loni v Česku zesílil. Tyto regionální i celostátní skupiny se snaží získat peníze pomocí veřejných zakázek nebo dotací. Před mafiánskými praktikami varovala výroční zpráva Bezpečnostní informační služby.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Organizovaný zločin se podle BIS zajímá zejména o lidi, kteří rozhodují o zadávání veřejných zakázek a čerpání finančních prostředků z veřejných rozpočtů a fondů, o prodeji státního nebo obecního majetku či ovlivňují územní plánování.

Jde o osoby s přístupem ke strategickým informacím, které mohou (přímo nebo zprostředkovaně) vystupovat i jako zájemci o koupi nebo o zakázky a dostávají se tak do střetu zájmů. Poznatky, nasvědčující takovému jednání, získala BIS zejména ze severních Čech, píše se ve zprávě.

V této souvislosti se agenti služby rovněž zabývali působením různých vlivových skupin, zejména těch, které jsou navázány na některé kontroverzní české podnikatele. BIS získala informace o tom, že se členové těchto skupin snaží zejména pronikat do justice a získat tak možnost ovlivňovat její výkon v zájmových případech.

BIS rovněž zaznamenala signály o kontaktech lidí napojených na skupiny organizovaného zločinu s některými policisty.



UKÁZKA ZE ZPRÁVY
BIS se zaměřovala na takové skupiny organizovaného zločinu, které svými aktivitami překračují rámec běžné násilné a majetkové trestné činnosti, snaží se etablovat ve společnosti a v rámci existujícího právního řádu ČR legalizovat své zisky. Z dlouhodobého sledování vývoje v bezpečnostní oblasti vyplývá, že nezákonné aktivity ruskojazyčných a balkánských skupin charakterizované „hrubým násilím” (vydírání, výpalné, obchod s lidmi, nelegální migrace, majetková a násilná trestná činnost) pomalu ustupují do pozadí a postupně se mění na legální podnikání. Představitelé těchto skupin zakládají obchodní společnosti, jejichž dalšími členy bývají občané ČR nebo cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR. Tyto společnosti jsou často využívány k legalizaci kapitálu ze zahraničí, který je po „vyprání” vrácen zpět do země původu. Vlivové skupiny regionálního i celostátního formátu zesílily v roce 2006 tlak na orgány státu a samosprávy zaměřený na získání výhod v soutěžích a výběrových řízeních o zakázky, majetek, dotace apod. S cílem získat určité výhody se rozvětvené klientelistické struktury se silným finančním zázemím snažily ovlivňovat rozhodování některých orgánů veřejné správy, legislativních orgánů i orgánů činných v trestním řízení. Celá zpráva ZDE


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.