Lidovky.cz

Na Islandu se žije nejlépe

Svět

  15:47
NEW YORK - Pokud byste hledali nejlepší místo k životu, zamiřte na Island. Ostrovní stát se poprvé umístil v čele 177 zemí, jež z hlediska kvality života hodnotí Rozvojový program OSN (UNDP). Na opačném konci se zařadili občané subsaharské Afriky.

Na Islandu se žije nejlépe.

Česká republika si oproti loňsku o dvě místa pohoršila a ocitla se na 32. místě, Slovensko si udrželo 42. příčku. Island se letos poprvé dostal před Norsko, které se v čele žebříčku drželo šest let. Vedle těchto dvou zemí se v první pětici umístily také Austrálie, Kanada a Irsko, které je na tom nejlépe z Evropské unie.

Zpráva o lidském rozvoji 2007 se ve svém hodnocení kvality života v jednotlivých zemích opírá o takzvaný index lidského rozvoje. Ten je kombinací nejen ekonomických, ale i celé řady sociálních ukazatelů, jako je například průměrná délka života, přístup ke vzdělání, rovné příležitosti pro obě pohlaví, přístup k nezávadné pitné vodě, zdravotní péči a podobně.

Z nových členských států EU je na tom nejlépe Slovinsko s 27. místem. Nejhoršího hodnocení z celé Evropské unie dosáhlo se svou 60. pozicí Rumunsko.

Spojené státy si oproti minulému roku o čtyři příčky pohoršily a umístily se na 12. příčce. Na druhý konec žebříčku UNDP opět zařadil státy subsaharské Afriky. Nejhůře z poměřovaných zemí dopadla Sierra Leone.

Autoři zprávy, která vychází z údajů z roku 2005, upozorňují, že současnou prioritou číslo jedna je společný boj proti klimatickým změnám a přizpůsobení se jejich dopadům.


Země s nejvyšší kvalitou života

1. Island
2. Norsko
3. Austrálie
4. Kanada
5. Irsko
6. Švédsko
7. Švýcarsko
8. Japonsko
9. Nizozemsko
10. Francie

OSN zároveň ve zprávě vyzvala vyspělé státy, aby dostály svým slibům a pomohly chudým zemím v boji proti změnám klimatu. "V dlouhodobém výhledu přistanou problémy chudých na prahu bohatých, protože klimatická krize vyvolá zoufalství, hněv a kolektivní bezpečnostní hrozby," cituje zpráva jihoafrického arcibiskupa a nositele Nobelovy ceny Desmonda Tutua.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.