Lidovky.cz

EU nezávislost podporuje, Kypr ne

Svět

  8:31
BRUSEL/PRAHA - Ministři zahraničí unie se shodují: Kosovo bude samostatné. Nejspíš k tomu dojde v únoru či březnu příštího roku.

Kosovo. foto: ČTK

10. prosinec měl být dnem D - vyhlášením nezávislosti jihosrbské provincie Kosovo. Takový mezník si alespoň před pár měsíci kosovští Albánci zvolili. Klíčové datum nastalo, a Kosovo je stále součástí Srbska. Jenže ne na dlouho. Kosovští Albánci včera potvrdili, že otázka již nezní, zda budou samostatní, ale kdy. Jako nejpravděpodobnější termín připadá únor či březen příštího roku.

Představitelé kosovských Albánců od svých plánů neustoupili, jen slíbili, že nevyhlásí samostatnost bez souhlasu EU a Spojených států - půjde o tzv. koordinovanou nezávislost, tedy po domluvě se Západem. Washington se již dříve nechal slyšet, že by nezávislost podpořil. A Prištině se daří získávat si na svou stranu i sedmadvacítku.

„K jednotné pozici EU pomalu dospíváme. Myslím, že jí nalezneme na lednové schůzce, ale z praktického hlediska o ní můžeme mluvit už dnes,“ uvedl včera český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. A jeho slova potvrdil i jeho švédský protějšek. „V otázce uznání případné nezávislosti existuje virtuální shoda,“ prohlásil Carl Bildt. Jak dodal, případnou samostatnost provincie nechce uznat pouze jediný členský stát.

Podle lucemburského šéfa diplomacie Jeana Asselborna jde o Kypr. Kromě Kypru ale mají s jednostranným vyhlášením nezávislosti problém ještě i tři další státy - Španělsko, Řecko a Slovensko. Tyto země se totiž obávají, že tento krok může oživit separatistické hnutí i v dalších státech a vyvolat tak nové násilí.

Bratislava je ale, pokud jde o Kosovo, spíše rozpolcená. Na otázku, zda Slovensko stále nesouhlasí s nezávislostí, ministr zahraničí Ján Kubiš odpověděl: „Tato pozice je platná.“ Vzápětí ale dodal: „My jsme pro společné řešení a proti jednostranným krokům.“ Podle Kubiše je v současnosti pro Slováky „daleko důležitější shoda na vyslání mise EU do Kosova než otázka uznání či neuznání provincie“. Bratislava by navíc přivítala, aby byla mise vyslána ještě před případným vyhlášením nezávislosti.

K nezávislosti dojde určitě dřív než v květnu

Co by se tedy mělo dít v následujících týdnech? Pravděpodobný nový kosovský premiér Hashim Thaçi začne nyní jednat se svými západními stoupenci. Nezávislost pak vyhlásí teprve tehdy, když se s Evropskou unií a Spojenými státy shodnou na datu a způsobu deklarace. Pokud jde o datum, často byl zmiňován květen příštího roku. To ale včera mluvčí kosovsko-albánských vyjednavačů vyvrátil. „Nezávislost Kosova přijde mnohem dříve než v květnu,“ uvedl Skender Hyseni. Spekuluje se tedy spíše o únoru či březnu, po srbských prezidentských volbách.

Evropská unie poté v dokumentu oznámí, že nezávislost bere na vědomí, nikoli, že ji hromadně uznává. S touto formulací by neměli mít problém ani země, které jsou nyní proti. Otázku Kosova spolu včera probírali i český prezident Václav Klaus a jeho německý protějšek Horst Köhler. A jak uvedl pro ČTK Klaus, neshodli se. Zatímco on totiž zdůraznil, že osamostatnění Kosova by měla předcházet úplná shoda všech zainteresovaných stran, německý prezident je údajně pro co nejrychlejší vyřešení nejasného postavení provincie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.