Lidovky.cz

Češi zanedbávají recyklaci

Svět

  22:10
PRAHA - Dvě největší firmy zabývající se zpětným odběrem elektroodpadu shromáždí letos v Česku skoro pětadvacet tisíc tun vysloužilých zařízení. Každý Čech, včetně kojenců, tak odevzdal za právě končící rok více než dva kilogramy starých domácích elektrospotřebičů.
kontejnery na tříděný odpad - ilustrační foto

kontejnery na tříděný odpad - ilustrační foto foto: Jan ZátorskýLidové noviny

„Při startu v podstatě z nuly to znamená velký pokrok,“ řekl ředitel společnosti Elektrowin Roman Tvrzník. Jeho kolega Jan Vrba z další neziskové společnosti Asekol, která se zabývá především sběrem kancelářských a telekomunikačních zařízení, je ale skeptičtější. "V západní Evropě je to až pětkrát více. Pokud příští rok výsledky sběru alespoň nezdvojnásobíme, mohou následovat sankce ze strany EU,“ řekl Vrba.

Obě společnosti se tak chtějí ještě více zaměřit na propagaci recyklace starých spotřebičů. „Budeme spolupracovat s obcemi, posílíme informování prostřednictvím prodejců, nově také spolupracujeme se školami,“ uvedl Tvrzník.

Elektrowin odhaduje, že ve svém určeném segmentu elektrozařízení (jde především o lednice a malé domácí spotřebiče)  vybere v příštím roce dvacet tisíc tun šrotu.

Efektivita je asi 25 procent
Podle jednatele Asekolu Jana Vrby vybere jeho firma letos necelých deset tisíc tun starých spotřebičů. Příští rok by rád toto číslo zvýšil o další dva tisíce tun. „Ze sedmdesáti procent jde u námi vybíraných zařízení o televizory a ze šestnácti o monitory,“ uvedl Vrba. Asekol odhaduje, že na trh bylo minulý rok uvedeno asi čtyřicet tisíc tun nových elektrozařízení těch typů, které firma zpětně odebírá. „Efektivita systému je tedy 25 procent,“ řekl Vrba.

Povinnost zpětně odebírat elektrozařízení mají ze zákona samotní výrobci. Ti si kolektivně založili specializované neziskové společnosti, které se odběrem od veřejnosti i firem zabývají. Systém financují recyklační poplatky, které se pohybují u většiny spotřebičů v řádu desetikorun.

Prodejci jsou zároveň povinni při koupi nového spotřebiče ten starý podobného typu sami vybírat. Co lidé nepřivezou do prodejen, má skončit ve sběrných dvorech. O jejich umístění se mohou lidé informovat u provozovatelů sběrných systémů nebo na obecních úřadech.

Některé přístroje se nedaří vybírat skoro vůbec. „Například u elektrických hraček se v současnosti nedaří vybírat ani jedno procento,“ povzdychl si Vrba.

Elektropopelnice na sídlištích zatím nebudou
Firmy starající se o sběr elektrozařízení zkoušely speciální kontejnery v malých obcích ve Středočeském kraji. „Ve velkých městech je jiná situace než v malých obcích. Budeme spíše jednat s obchodními centry o možnosti umístit kontejnery na jejich parkoviště,“ řekl Vrba. Elektrowin šel pak cestou sběrných košů v některých prodejnách. „Výhodou je, že v prodejnách nedochází k neoprávněné manipulaci s elektroodpadem,“ uvedl šéf Elektrowinu Tvrzník.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.