Lidovky.cz

Násilí v Keni: Demonstrace odložena

Svět

  17:15
NAIROBI - Keňská opozice odvolala demonstraci, která hrozila pokračováním povolebního násilí, a přeložila ji na pátek. Policie se v metropoli Nairobi snažila zabránit tisícům stoupenců opozičního vůdce Raily Odingy v účasti na tomto zakázaném shromáždění.

V ulicích Nairobi se i dnes na mnoha místech střetly těžce vyzbrojené policejní jednotky s příznivci opozičního předáka Raily Odingy, kteří zapalovali ohně a házeli kameny. foto: ČTK

"Jsme mírumilovní lidé, kteří nechtějí násilí. Proto se teď pokojně rozcházíme," řekl čelný představitel Odingovy strany, jejíž příznivci po nedělním oznámení znovuzvolení Mwaie Kibakiho prezidentem Keni začali násilně protestovat a zpochybňovat výsledek voleb. Povolební protesty v dalších dnech přerostly v etnicky motivované násilnosti včetně upálení desítek lidí v kostele nedaleko města Eldoret.

Opozice možná odvolala své shromáždění pod nátlakem keňských médií, která se sjednotila k výzvě znesvářeným prezidentským kandidátům, aby ukončili násilnosti v zemi. Keňské deníky vyšly s jednotnou úvodní stranou, na níž stojí: "Zachraňte naši milovanou zemi."

"Vůdci, kteří jsou bezprostřední příčinou této katastrofy, vydávají polovičaté výzvy k míru z pohodlí svých hotelů a zdí chráněných domů v Nairobi, kam je vozí neprůstřelné limuzíny," píše se v úvodnících keňských novin.

Těžce vyzbrojené policejní jednotky dopoledne hlídaly východy z nairobské chudinské čtvrti Kibera a bránily části Odingových příznivců v pochodu do centra hlavního města. Protestující zapalovali ohně a skandovali "Žádný mír bez Odingy". Jiní zase zdůrazňovali, že demonstrují mírumilovně a měli na sobě kusy bílých látek. Odinga původně vyzval k "pokojné" demonstraci, ale panovaly obavy, že shromáždění velkého počtu lidí může naopak vést k dalšímu krveprolití.

Od minulého čtvrtka, kdy se v zemi konaly prezidentské a parlamentní volby, si politické a etnické násilí v Keni vyžádalo přes 300 obětí. Podle údajů Červeného kříže muselo 100.000 lidí opustit své domovy.

Odinga považuje sčítání hlasů za zmanipulované Kibakiho stranou a bojkotuje jednání o smíru. Požaduje, aby Kibaki odstoupil, a potlačování demonstrací jeho stoupenců označuje za genocidu. Naopak skupina 104 poslanců stojících za Kibakim dnes vydala prohlášení, v němž vyzývá Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vznesl proti Odingovi obvinění z rozpoutání genocidy.

Kvůli vyhrocené situaci v Keni britské cestovní kanceláře dnes zrušily cesty do této africké země minimálně na příští dva dny poté, co britské ministerstvo zahraničí doporučilo svým občanům, aby do Keni necestovali,  pokud to není nutné. Francouzské cestovní kanceláře zrušily cesty až do 18. ledna. Upozornění na zhoršenou bezpečnostní situaci ve velkých keňských městech vydalo také české ministerstvo zahraničích věcí.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.